بازار مالی

ارزش جایزه هادی چوپان در بازار دلار ایران/ ریسک نگهداری ریال بالا رفت؟

روزگذشته دلار هرات ۳۸ هزار و ۸۰۰ تومان کارش را شروع کرد، تا ظهر یک اصلاح داد و به سمت ۳۸ هزار و ۶۰۰ تومان رفت اما دوباره به رنگ سبز درآمد و به عدد صبح برگشت. اما این پایان کار نبود و در ادامه با خبر آژانس کاهشی شد و به ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

الگوی بازار ارز روز یکشنبه

این تقریبا الگوی تمام نرخ‌ها در روز یکشنبه بود؛ یعنی یک اصلاح صبحگاهی، افزایش در ظهر و در نهایت کاهش در عصر. دلار تهران هم با همین الگوی نوسان کرد.

این الگو در درهم امارات هم مشاهد شد با این تفاوت که خبری از اصلاح وقت عصر نشد و درهم در قیمت ۱۰ هزار و ۸۶۰ تومان کارش را تمام کرد. یک تاخیری در حرکت دوبی نسبت به هرات و تهران وجود داشت. تلقی بازار از حرکت صبح درهم این بود که به بازار دارد تزریق می‌شود، و زور تزریق این بوده که تنها یه اصلاح را رقم بزند. تحلیل بازار این بود که این اصلاح‌ها ریزش‌های بعدی را سخت‌تر می‌کند.

یکسری از معامله‌گران می‌گویند که درهم ۱۱ هزار تومانی تا حدودی ریسک ورود به مارکت را زیاد می‌کند و به همین دلیل در این حوالی می‌توانیم شاهد کشف سود باشیم و اگر موج تقاضای جدید در بازار شکل نگیرد، لمس کف ۱۰ هزار تومانی درهم، دور از ذهن نیست.

نکته نرخ هرات این بود که صبح زودتر از روزهای دیگر شروع کرد و نرخ پشت خطی داد، معامله‌گران می‌گفتند که هر وقت اینطوری شده است روند صبح و عصر متفاوت می‌شود که دقیقا هم این اتفاق افتاد.

ارزش جایزه هادی چوپان در بازار دلار ایران /ریسک نگهداری ریال بالا رفت؟

تتر کانال ۴۰ هزار را از دست داد

با کاهش اتفاق افتاده در معاملات ارز، نرخ تتر هم کانال ۴۰ تومان را از دست داد.

ترس در بازار ارز

همچنان در بازار ترس بازگشت به برجام وجود دارد. یکسری از معامله‌گران می‌گویند با توجه به اینکه دو طرف نیاز به مصالحه دارند، سفر امروز به معنای بازگشت به میز مذاکرات است. اما در مقابل یکسری‌ها می‌گویند این‌ها آمده‌اند پرونده را ببندند و مکانیزم ماشه فعال شود. ظهر یکشنبه که نرخ دلار یک گام دیگر به کانال حساس بالاتر نزدیک شده بود، معامله‌گران می‌گفتند این سطح برای بازارساز حیثیتی است و هرطور که شده نمی‌گذارند به این ابرکانال نفوذ کند.

آینده بازار ارز

درباره آینده بازار فعلا همه توجه‌ها به سمت خبر آژانس است، اگر ارزیابی آژانس مثبت باشد ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان هرات از دست می‌رود و نرخ به کانال‌های پایین‌تر برمیگردد. اگر هم منفی باشد به کانال ۳۹ می‌رود. سد مقاومتی اول در راه هرات ۳۸ هزار و ۸۰۰ تومان است.

در بازار یکشنبه دو صحبت صالح آبادی بیشتر از همه دست به دست می‌شد، یک اینکه سیستم بانکی امنیت بالایی دارد، دو اینکه بانک مرکزی پیگیر تغییراتی در نرخ سود در شورای پول و اعتبار است.

ریسک نگهداری ریال بالا رفت؟

در مورد صحبت اول معامله‌گران می‌گفتند وقتی بازارساز برای کنترل بازار حساب یک دسته‌ای از معامله‌گران را می‌بندد، حرف زدن از امنیت سیستم بانکی خیلی توجیهی ندارد. از نظر این گروه، بستن حساب‌های بانکی فقط سیگنال منفی به بازار می‌دهد و اتفاقا رسیک نگهداری ریال را بالا می‌برد.

در مورد صحبت دوم تحلیل واحدی در بازار وجود ندارد، برخی می‌گفتند افزایش نرخ بهره می‌تواند هم اثر مثبت و هم اثر منفی داشته باشد و بسته به عمل سیاستگذار دارد.

دلار توافقی و یورو توافقی چند؟

دلار توافقی در معاملات یکشنبه ثابت و ۳۶ هزار و ۲۰۰ تومان بود و ۲۱ میلیون و ۷۱۰ هزار دلار در بازار معامله شد. هفته سوم آذر، پرحجم‌ترین هفته بازار بود که ۱۱۸ میلیون دلار گزارش شده است. یورو توافقی ۳۸ هزار و ۴۰۰ تومان است که کاهش داشت اما در بازار ۴۲ هزار تومان معامله می‌شد و کسی هم فروشنده نبود. این دسته از معامله‌گران منتظرند فردا بازار جهانی باز شود چرا که در این دو هفته، با باز شدن بازار جهانی سیگنال افزایشی به یورو دادند.

در بازار توافقی یک نکته داشتیم و آن اینکه یکشنبه شاهد حجم فروش‌های سنگین و مشکوک بودیم؛ یک میلیون دلار، ۹۰۰ هزار دلار، ۶۰۰ هزار دلار و ۴۰۰ هزار دلار.

در بازار یکشنبه یک خبر هم با شوخی در بازار صحبت می‌شد و آن برنده شدن هادی چوپان، و جایزه ۴۰۰ هزار دلاریش بود. برخی می‌گفتند اگر الان بیاورد ۱۵ میلیارد پول آن به ریال می‌شود و اگر صبر کند شاید ارزشش کمتر شود.

هادی چوپان برای اولین بار به عنوان یک ایرانی قهرمان مسترالمپیا است. شد و حالا با ساندو(جایزه ویژه قهرمان مسترالمپیا) به ایران بازخواهد گذشت.

این یک قهرمانی تاریخی نه تنها برای ایران، بلکه برای آسیایی هاست که آخرین بار حدود ۴۰ سال قبل توسط یک بدنساز لبنانی به چنین عنوانی دست یافته بودند. مستر المپیا (Mr.Olympia) رقابت بین‌المللی و حرفه‌ای پرورش‌اندام مردان است که هر ساله توسط فدراسیون جهانی پرورش اندام برگزار شده و به نفر برتر آن مجسمه ساندو و جوایز نقدی اهدا می‌شود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا