بازار مالی

اسفند بدترین ماه دلاری ایران

«انحراف معیار نرخ دلار» یکی از شاخص‌هایی است که بررسی آن تا حدی آشکار کننده میزان نوسانات روزانه بازار در یک بازه زمانی است.

هر چقدر پراکندگی قیمتی در یک بازه زمانی بیشتر باشد، عدد انحراف معیار بزرگ‌تر می‌شود و هر چقدر پراکندگی قیمتی کمتر باشد، بالتبع انحراف معیار نیز کمتر خواهد شد.

به عبارت دیگر انحراف معیار بالا به معنای این است که فرصت زیادی برای نوسان‌گیری و حرکت‌های سوداگرانه در بازار وجود دارد و نشان‌دهنده ریسک بالای سرمایه‌گذاری است، وقتی انحراف معیار قیمت دلار بالا است یعنی ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز بالا است در مقابل انحراف معیار پایین نشان از کاهش ریسک در بازار ارز دارد.

بهترین ماه دلاری ایران در سال ۱۴۰۱

داده‌هایی که طی این ۱۲ ماه از بازار آزاد جمع‌آوری شده‌اند نشان می دهد قیمت دلار که در روزهای ابتدای فروردین ۱۴۰۱ در محدوده ۲۶ هزار و ۵۵۰ تومان معامله شده بود در آخرین روز فروردین به ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان رسید.

روند میانگین قیمت دلار در ماه مذکور۲۷ هزار و ۵۱۶تومان بدست آمد. بررسی ها نشان می دهد که فروردین با ۴۳۶.۹۰۱ تومان کمترین انحراف معیار در سال ۱۴۰۱ را ثبت کرده است.

تفاضل بیشترین نرخ از کمترین نرخ هم ۱۵۸۰ تومان بوده است که در بین ۱۲ ماه کمترین عدد محسوب می شود. به عبارتی می توان گفت که فروردین ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز پایین بوده است.

انحراف معیار نرخ دلار در سال ۱۴۰۱

میزان انحراف معیار دلار در اردیبهشت و خرداد

با حرکت از فروردین به سمت اردیبهشت ماه اختلاف بین بیشترین و کمترین قیمت به ۲۸۷۰ تومان و انحراف معیار داده‌ها به ۱۰۴۴.۷۳ تومان افزایش یافت. در ماه بعد یعنی خرداد ماه نیز روند افزایشی قیمت بیشتر شد و دامنه نوسان ادامه یافت.

اختلاف بین بیشترین و کمترین قیمت به ۳۰۹۰ تومان رسید و انحراف معیار داده‌ها به ۸۶۵.۸۰۵ تومان کاهش یافت.

پایین ترین سطح انحراف معیار در تابستان

انحراف معیار دلار در سه ماه تابستان گذشته نشان می دهد که تیر با عدد۴۹۶.۸۲۰ تومان پایین ترین انحراف معیار را داشته است. در مرداد سطح انحراف معیار بیشتر شد و به ۱۰۴۸.۰۱ تومان رسید.همچنین در شهریور انحراف معیار دلار عدد ۸۲۹.۱۸۶ را به خود اختصاص داد.

میانگین نرخ دلار در سال ۱۴۰۱

میانگین قیمت دلار در تابستان

روند میانگین قیمت دلار در تیر با عدد ۳۱۵۸۶.۶ بالاتر از ماه مرداد و شهریور بود. میانگین دلار در مرداد ۳۰۹۱۱.۶ تومان و در شهریور ۳۰۴۷۰.۳ تومان بدست آمد.

تفاضل بیشترین نرخ از کمترین نرخ در تیر ۲۴۵۰ تومان، در مرداد ۳۵۸۰ تومان و در شهریور ۲۸۰۰ تومان بود.

کمترین انحراف معیار دلار بعد از فروردین

بررسی های به عمل آمده نشان می دهد بعد از فروردین، انحراف معیار قیمت دلار در مهر ماه کمترین عدد در سال گذشته بوده است.انحراف معیار دلار در مهر بر روی ۴۵۸.۷۹۸تومان ایستاد.

بدترین ماه دلاری ایران در سال ۱۴۰۱

از سوی دیگر اسفند بدترین ماه دلاری در سال گذشته بوده است.در این ماه روند میانگین دلار ، انحراف معیار و تفاضل بیشترین نرخ از کمترین نرخ بالاترین عدد در بین ۱۲ ماه را ثبت کرده اند.

روند میانگین قیمت دلار در آخرین ماه سال گذشته برروی۵۱۰۶۱ تومان قرار گرفت. بررسی ها نشان می دهد که اسفند با ۳۹۵۶.۵۱ بیشترین انحراف معیار در سال ۱۴۰۱ را ثبت کرده است.

تفاضل بیشترین نرخ از کمترین نرخ هم ۱۲۶۰۰تومان بوده است که در بین ۱۲ ماه بیشترین عدد محسوب می شود. به عبارتی می توان گفت که اسفند پر ریسک ترین ماه برای سرمایه گذاری دلار بوده است.

بیشتر بخوانید:

۴۶۲۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا