بازار مالی

بازار گرم سکه زمستانی

سکه طلا در معاملات انتهایی هفته نخست زمستان در کانال قیمتی ۲۱میلیون تومانی معامله شد. با افزایش تمایل افراد نسبت به حفظ دارایی‌های خود در برابر موج‌های تورمی، تقاضا جهت خرید کالاهای سرمایه‌ای مانند سکه طلا در بازار تهران افزایش یافت که این افزایش تقاضا سبب رشد بی‌رویه نرخ سکه طلا شد. به عقیده کارشناسان سیاسی-اقتصادی حجم انتظارات تورمی در میان افراد جامعه در بالاترین سطوح خود قرار دارد. همچنین به نظر این افراد در صورت انتشار سیگنال‌های مثبت در رابطه با گشایش‌های اقتصادی یا مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، از حجم این انتظارات کاسته شده و شاخص‌ها تعدیل می‌شوند.

در این میان روز گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشور در مسقط با هیثم بن‌سارق آل‌سعی، سلطان عمان، دیدار کرد و پیام رئیس‌جمهوری ایران را به او انتقال داد که به عقیده تحلیلگران این پیام حاوی چشم‌انداز ایران نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین بوده است. در نهایت در پایان معاملات روز چهارشنبه نرخ هر قطعه سکه طلا طرح جدید با حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات سامانه متشکل نیز حدود ۲۵۲ تومان نسبت به روز پیشین افزایش نرخ داشت و در مرز ۳۷ هزار تومان معامله شد.

دلار متشکل در آستانه ورود به کانال بالاتر

دیروز چهارشنبه ۷ دی روند نرخ دلار در معاملات رسمی و غیررسمی بازار تهران افزایشی بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در معاملات صبح روز گذشته سامانه بازار متشکل ارزی کشور با حدود ۲۵۲ تومان افزایش نسبت به نرخ پایانی روز سه‌شنبه در رقم ۳۷ هزار تومان معامله شد. به عقیده کارشناسان و با توجه به رشد نرخ دلار در بازار آزاد، افزایش نرخ ارز مذکور در معاملات رسمی با هدف کاهش شکاف نرخ‌ها در بازار توجیه داشته و در صورت عدم کاهش نرخ دلار غیررسمی، بازارهای رسمی باید افزایش نرخ‌های بیشتری را نیز تجربه کنند.

البته این در حالی است که روز گذشته علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در اظهارنظر جدید خود در رابطه با بازار ارز از عدم تمایل دولت نسبت به افزایش نرخ ارز سخن گفت. صالح‌آبادی در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: دولت انگیزه‌ای برای افزایش قیمت دلار ندارد و عایدی دولت از محل عرضه دلار در سامانه نیما است. وی در ادامه افزود: در واقع سامانه نیما ثبات دارد، عرضه‌ها و درآمد دولت خوب است؛ بنابراین دولت هیچ انگیزه‌ای برای افزایش قیمت دلار ندارد و قطعا تکذیب می‌شود. روز گذشته روند نرخ سکه طلا نیز در معاملات بازار تهران افزایشی بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در پایان معاملات روز چهارشنبه با افزایش نرخ چشمگیر یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی نسبت به قیمت روز پیشین به رقم ۲۱ میلیون و ۸۰۰هزار تومان رسید. گفتنی است که نرخ حباب این کالای سرمایه‌ای نیز روز گذشته در بازه ۲میلیون و ۹۰۰ هزار تومانی محاسبه شد.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا