بورس

بهبود روند شاخص کل به کمک بسته حمایتی

به گزارش خبرنگار بلاگ مال، بازار امروز پس از یک ریزش سنگین در هفته گذشته و از دست دادن سطح یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد امروز توانست رشد سه هزار واحدی را تجربه کند اما همچنان شاخص هم وزن منفی بود، وضعیت بازار کمی بهبود پیدا کرد اما در نیمه دوم سطح عرضه‌ها افزایش پیدا کرد، اقداماتی برای بازگشت بازار در حال انجام است که مشروح این اقدامات را در همین یادداشت مطالعه خواهید کرد. امروز ارزش معاملات بازار بورس وضعیت بهتری داشت و نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان شد.

بازار بورس و فرابورس چه تغییراتی کرد؟

شاخص کل بازار بورس تهران امروز با رشد سه هزار ۲۴۴ واحد به سطح یک میلیون ۲۴۴ هزار ۶۳۲ واحد رسید و شاخص کل هم‌وزن با افت سه هزار ۲۱۶ واحد در سطح ۳۵۸ هزار ۱۴۳ واحد قرار گرفت.

تعداد نمادهای مثبت بازار بورس: ۱۱۰

تعداد نمادهای منفی بازار بورس: ۲۷۹

شاخص کل فرابورس هم امروز با افت ۶۹ واحدی به سطح ۱۷ هزار ۱۴۰ واحد رسید.

تعداد نمادهای مثبت بازار فرابورس: ۹۲

تعداد نمادهای منفی بازار فرابورس: ۲۰۲

ارزش و حجم معاملات

ارزش معاملات: بازار بورس و فرابورس به ۳۹ هزار ۵۲۶ و ۱۰۸ هزار ۸۸۷ میلیارد ریال بود.

حجم معاملات: بازار بورس و فرابورس به ترتیب شش میلیارد ۵۶۰ و دو میلیارد ۸۶۹ میلیون برگه سهم بود.

بیشترین ارزش معامله

۱. افران

۲. کیان

۳. کمند

۴. همای

۵. پالایش

بیشترین حجم معامله

۱. افران

۲. خگستر

۳.و بملت

۴. خودرو

۵. خساپا

بیشترین افزایش قیمت

۱. خموتور

۲.و صنعت

۳. غالبر

۴. غشان

۵. ونیکیح

بیشترین کاهش قیمت

۱. خچرخش

۲.و توس

۳. ولغدر

۴. وبهمن

۵. ثهام

وضعیت تکنیکالی شاخص کل‌

حمایت: یک میلیون ۲۰۰ هزار واحد

مقاومت: یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد

تحلیل: به نظر تا زمانی که شاخص نتواند تا یک میلیون ۲۵۰ هزار واحد بالا برود نمی‌توان به یقین گفت که روند می‌تواند تغییر کند، با از دست رفتن کف کانال و سطوح مختلف همچنان ریسک‌های زیادی از لحاظ تکنیکال متوجه بازار است تا اینکه به سطح یک میلیون ۲۰۰ هزار واحد برسد.

اخبار مهم

مصوبه ۱۰ بندی برای حمایت فوری از بورس چیست؟

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بازار سهام در وضع فعلی با وجود ارزندگی بسیاری از شرکت‌های سودده با چند ابهاماتی همچون تداوم قیمت‌گذاری دستوری دولتی، نرخ خوراک گاز صنایع در بودجه ۱۴۰۲، نرخ سود بین بانکی بالای ۲۱ درصد و افزایش فاصله نرخ دلار نیما و آزاد روبروست که مانع از افزایش حجم معاملات و تزریق نقدینگی حقیقی‌ها مواجه است.

همچنین مدیر روابط عمومی سازمان بورس از برگزاری جلسات فوق‌العاده برای بررسی راهکارهای کوتاه مدت حمایت از بازار سرمایه جهت اقدامات عملیاتی فوری در سازمان بورس خبر داده بود.

بسته جامع حمایتی بازار سرمایه که در هفته گذشته طراحی و در جلسات رده عالی مقامات اقتصادی کشور مطرح شده بود، از امروز صبح اجرایی می‌شود تا چشم‌انداز امیدبخش و سودآوری تولید صنایع بورسی در بازار باشد.

این بسته شامل:

۱. بیمه کردن سهام حاضر در پورتفوی اشخاص حقیقی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر (که حدود ۹۶ درصد از تعداد کدهای حقیقی فعال حاضر در بازار را تشکیل می‌دهند) از طریق انتشار عمومی اوراق تبعی و خرید توسط سرمایه گذاران صورت می‌گیرد.

سر رسید اعمال این اوراق یک ساله بوده و مبلغ تعهد خرید ۲۰ درصد بالاتر از ارزش ترکیب سبد افراد در آخرین روز معاملاتی چهار شنبه، چهارم آبان ۱۴۰۱ می‌باشد و بر اساس ترتیباتی که سازمان بورس اعلام می‌نماید اعمال و اجرایی خواهد شد.

۲. انتشار اوراق اختیار تبعی فروش بر روی سهام موجود در صندوق‌های درآمد ثابت تا سقف ۴۰۰ هزار میلیارد ریال با تضمین اصل ارزش سبد سهام در ابتدای دوره بر اساس ترتیباتی که سازمان بورس اعلام می‌نماید.

(منابع لازم برای ایفای تعهدات در سررسید اوراق مذکور، از محل بودجه سال ۱۴۰۲ تأمین می‌گردد.)

۳. تزریق منابع جدید توسط صندوق‌های حاکمیتی برای خرید سهام در بازار سرمایه و به مرور افزایش مبلغ مذکور.

۴. واریز منابع مندرج در ردیف بودجه سال ۱۴۰۱ به صندوق تثبیت از روز شنبه جمعاً به مبلغ حدود ۵۰ هزار میلیارد ریال.

۵. هماهنگی، نظارت و پایش مستقیم و مستمر فعالیت اشخاص حقوقی بازار سرمایه شامل شرکت‌ها و نهادهای مالی شبه دولتی، صندوق‌های بازنشستگی و نهادهای نظامی و حمایت این نهادها از سهام ناشران تحت مدیریت خود و توقف فروش تا زمان ثبات در بازار، و انجام اقدامات حمایتی از جمله خرید سهام و انتشار اوراق تبعی حمایتی.

۶. همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد جهت مدیریت نرخ سود.

همچنین با تصویب هیئت مدیره سازمان بورس نیز موارد ذیل اجرایی خواهد شد.

۷. افزایش سپرده گذاری مستقیم سازمان بورس نزد صندوق تثبیت.

۸. محدود کردن بخش فروش بازارگردان‌ها تا اطلاع ثانوی.

۹. توقف پذیره نویسی اوراق بهادار و عرضه‌های اولیه تا زمان بازگشت ثبات به بازار سرمایه.

۱۰. بازگشت زمان جلسه معاملاتی در فرابورس به روال سابق از ساعت ۱۳:۰۰ به ۱۲:۳۰.

بررسی گزارش کدال دزهراوی

شرکت داروسازی زهراوی در شش ماهه سال جاری به سود خالص ۸.۸ میلیارد تومانی رسیده است (معادل ۲.۷ تومان به ازای هر سهم با سرمایه جدید). سود خالص شرکت با افت شدید ۷۳ درصدی نسبت به شش ماهه سال قبل همراه بوده است. لازم به ذکر است که شرکت در فصل بهار امسال عملکرد منفی را ثبت کرده‌بود. فروش شرکت در این مدت به ۳۳۰.۷ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۵ درصد رشد نشان می‌دهد.

حاشیه سود ناخالص در این دوره ۲۷.۲ درصد است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰.۵ واحد درصد کاهش یافته است. فروش شرکت در تابستان ۲۱۰.۶ میلیارد تومان است که ۷۵ درصد بیشتر از فصل گذشته است. حاشیه سود ناخالص فصل تابستان هم با ۲۱.۴ واحد درصد بیشتر نسبت به بهار به ۳۵ درصد رسیده است. سود خالص در فصل بهار عملکرد منفی داشته و شرکت ۱۹.۳ میلیارد تومان زیان ساخته بود اما در فصل تابستان شرکت با بهبود عملکرد ۲۸.۱ میلیارد تومان سود ساخته‌است.

فروش‌های خوب کحافظ ادامه دارد

در هفتمین ماه سال مالی کاشی و سرامیک حافظ توانسته است فروشی برابر ۱۰۷ میلیارد تومان داشته باشد. فروش هفت ماهه امسال رشد ۱۶۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. متوسط فروش سال جاری شرکت برابر با ۸۸ میلیارد تومان گزارش شده است.

در ماه جاری مقدار فروش کاشی پرسلانی شرکت ۳۴۶ هزار متر مربع ثبت شده است. متوسط فروش هر ماه سال مالی جاری و گذشته اعداد ۳۰۱ و ۱۴۲ هزار متر مربع بوده است. کحافظ در این ماه نیز تولید ۴۰۳ هزار متر مربع کاشی پرسلانی را گزارش کرده است. در سال جاری و سال گذشته متوسط تولیدات شرکت برابر ۲۴۷ و ۱۴۰ هزار متر مربع بوده است تولید هفت ماهه امسال رشد ۱۰۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. نرخ فروش این شرکت به طور متوسط در سال جاری برای محصول کاشی پرسلانی ۲,۲۹۰ هزار ریال است که در ماه مورد گزارش به ۲,۷۲۳ ریال رسیده است. فروش شرکت در سال گذشته به طور متوسط بر نرخ‌های ۱,۷۱۳ هزار ریال استوار بوده است.

کلوند یک گزارش عالی دیگر

در هفتمین ماه سال مالی کاشی الوند توانسته است فروشی برابر ۷۴ میلیارد تومان داشته باشد. فروش هفت ماهه امسال رشد ۵۴% نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. متوسط فروش سال جاری شرکت برابر با ۷۰ میلیارد تومان گزارش شده است

در ماه جاری مقدار فروش محصولات شرکت ۶۱۱ هزار متر مربع ثبت شده است. متوسط فروش هر ماه سال مالی جاری و گذشته اعداد ۶۶۳ و ۶۲۰ هزار متر مربع بوده است. کلوند در این ماه نیز تولید ۶۸۰ هزار متر مربع محصول را گزارش کرده است. در سال جاری و سال گذشته متوسط تولیدات شرکت برابر ۶۵۶ و ۶۳۱ هزار متر مربع بوده است تولید هفت ماهه امسال رشد هفت درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. نرخ فروش این شرکت به طور متوسط در سال جاری برابر ۱,۰۶۱ هزار ریال است که در ماه مورد گزارش به ۱,۲۰۳ ریال رسیده است. فروش شرکت در سال گذشته به طور متوسط بر نرخ‌های ۷۹۲ هزار ریال استوار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا