بورس

تابلوی سبز در بورس انرژی راه‌اندازی می‌شود

به گزارش بلاگ مال، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، حمیدرضا باقری امروز پنجشنبه بیست‌وهفتم بهمن با بیان شرایط کنونی معاملات برق در بورس انرژی و برنامه‌های آینده آن اظهار کرد: در حال حاضر، در بورس انرژی تابلویی وجود دارد که در آن نیروگاه‌ها برق خود را برای صنایع بالای پنج مگاوات عرضه می‌کنند. قرار است در برنامه توسعه بورس، تابلویی به‌عنوان تابلوی سبز ایجاد کنیم که عرضه‌کنندگان این تابلو درحقیقت نیروگاه‌های تجدیدپذیر به‌شمار می‌آیند و خریداران نیز صنایعی هستند که در قانون موظف شده‌اند به مدت پنج سال، سالی یک درصد از مصرف خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر خریداری کنند.

وی افزود: یعنی در عرض پنج سال، باید پنج درصد مصرف برق صنایع توسط تجدیدپذیرها تامین شود. حال این صنایع می‌توانند خود برای راه‌اندازی نیروگاه تجدیدپذیر اقدام کنند یا از طریق خرید از تابلوی سبز اقدام کنند و درباره ادارات و سایر بخش‌های عنوان‌شده در این قانون نیز به همین شکل است.

معاون بازار برق خاطرنشان کرد: در صورتی که این اتفاق رخ ندهد، مالکان شبکه که شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع هستند، به نمایندگی از صنایع و ادارات، برق صنایع یا ادارات یا بخش‌های دیگر را که موظف به تامین برق از طریق تجدیدپذیرها شده‌اند را از تابلوی تعیین‌شده خرید کرده یا به میزان تعیین‌شده با نرخ تجدیدپذیر برای آن‌ها محاسبه می‌کنند.

باقری گفت: در برنامه هفتم توسعه پیشنهاد شده است که به‌علت موقعیتی که ایران در منطقه دارد، باید به هاب (مرکز تجارت و تبادل) انرژی تبدیل شود. در پی این اتفاق در برنامه‌های آینده بورس انرژی در نظر داریم که یک رینگ (آوردگاه) بین‌المللی نیز در بورس ایجاد شود که کشورهای همسایه به مبادله برق در آن تابلو بپردازند.

معاون بازار برق ایران تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون، حدود ۱۲/۷ درصد مصرف برق کشور از معاملات بورس انرژی و قراردادهای دوجانبه تامین شده که بیشتر این معاملات از نوع قراردادهای دوجانبه بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا