اخبار عمومی

تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید / قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است / اجازه واردات به ماشین آلاتی که ظرفیت ساخت داخل ندارند

تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات به ماشین آلاتی که ظرفیت ساخت داخل ندارند

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ سیدرضا فاطمی امین، وزیر صمت در جمع فعالان اقتصادی استان کرمان حاضر شد و به مشکلات و مسائل آنان گوش داد.

از جمله مسائل مطرح در این جلسه، نحوه محاسبه حقوق دولتی معادن و ضرورت تفاوت های آن برای معادن بزرگ و کوچک یا معادن به سود رسیده با معادنی که در ابتدای سرمایه گذاری هستند، بود که وزیر صمت در این زمینه گفت که این پیشنهادها را بررسی می کند.

فاطمی امین همچنین درباره مشکلات معادن در تهیه ماشین آلات نیز افزود: از تولید داخلی حمایت می کنیم؛ حمایت ما از برخی جاها نباید به تولیدات دیگر ضربه بزند.

وی افزود: حمایت از تولید را شبکه ای می بینم نه نقطه ای، لذا به ماشین آلاتی که ظرفیت ساخت داخل ندارند اجازه واردات می دهیم و به آنها که ساخت داخل دارند، ۵۰ درصد اجازه واردات می دهیم.

فاطمی امین یادآور شد: طی هفت ماه ابتدای امسال معادل کل سال گذشته، تخصیص واردات ماشین آلات معدنی داده شده است، در حالی که ماشین آلات معدنی ۱۰۰ درصد رشد تولید داشتند.

امیدها برای حل مشکل تامین اجتماعی صنایع

وزیر صمت همچنین با بیان اینکه یک مصوبه برای رفع مشکل تامین اجتماعی صنایع در حال اجراست، گفت: پیشنهاد تفکیک حقوق دولتی معادن بزرگ و کوچک، ایده ای قابل تامل است که روی آن وقت می گذاریم.

وی در ادامه با اشاره به مشکل ذوب آهن اصفهان در سودآوری و خرید زغال‌سنگ کرمان با قیمت پایین گفت: سود شرکت های فولادی کشور کم نشده بلکه متعادل شده است.

فاطمی امین اظهار داشت: سودآوری شدید در نقطه ای تعادل را از بین می برد؛ لذا دولت به حوزه قیمت گذاری فولاد ورود و آن را متعادل کرده است.

به جز مدیریت مصرف گاز کاری نمی توانیم انجام دهیم

وی همچنین با اشاره به مشکل قطع برق و گاز برخی واحدهای تولیدی اظهار داشت: سرمایه گذاری ها در این حوزه‌ها آغاز شده اما به سرانجام نرسیده است.

باید سالانه سه هزار مگاوات سرمایه‌گذاری در حوزه برق کشور می‌شده که این طرح ها به پایان نرسیده است؛ در حوزه گاز برنامه ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری داشتیم که انجام نشد لذا به جز مدیریت مصرف کاری نمی توانیم انجام دهیم.

وزیر صمت گفت: باید سالانه سه هزار مگاوات سرمایه‌گذاری در حوزه برق کشور می‌شده که این طرح ها به پایان نرسیده است. در حوزه گاز برنامه ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری داشتیم که انجام نشد؛ لذا به جز مدیریت مصرف کاری نمی توانیم انجام دهیم.

وی اظهار داشت: تابستان امسال در دوره کسری برق، میزان ۲۰ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل برق به صنعت داده شد.

فاطمی امین افزود: همکاری خوبی با وزارت نفت در حوزه تامین گاز وجود دارد لذا تخصیص گاز باید به گونه ای باشد که تولید با مصرف برابر باشد و با اجرای طرح های جدید و اقدامات و سرمایه گذاری های اخیر این مشکل رفع می شود.

وی با اشاره به فعالیت صندوق ضمانت صنایع کوچک در کشور گفت: یکی از مشکلات واحدهای تولیدی وثیقه است که رفع آن یکی از برنامه های ما در سال ۱۴۰۲ خواهد بود و در این زمینه می توانیم بخشی از مشکلات را حل کنیم.

تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید

مشکلات مرتبط با تامین اجتماعی، بانک و مالیات با فاصله معناداری از مهمترین مشکلات تولید کشور است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مشکلات مرتبط با تامین اجتماعی، بانک و مالیات با فاصله معناداری از مهمترین مشکلات تولید کشور است، عنوان کرد: مشکل بانکی واحدهای تولیدی را با همکاری بانک مرکزی در روش های نرم افزاری و تامین مالی پیش می بریم.

فاطمی امین افزود: برگشت ارز حاصل از صادرات از قوانین مجلس شورای اسلامی است که امسال ابلاغ شد و طی توافقاتی با بانک مرکزی در کاهش 3 درصدی آن توافق کردیم، زیرا به هزینه های بازاریابی و سرمایه گذاری توجه داشتیم.

وی تصریح کرد: تراز تجاری استان کرمان در مجموع مثبت شده و صادرات کشور از مواد خام در حال تبدیل به فناوری بالاتر است.

وزیر صنعت معدن و تجارت در پایان و با توجه به محدودیت زمان جلسه به مشکلات مربوط به زغال سنگ پرداخت و گفت: مخاطرات صنعت زغال سنگ در بخش ایمنی و سختی کار در نشستی جداگانه بررسی می شود.

تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ برنامه ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه گاز انجام نشد

گرانی سیمان شایعه است

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره گرانی سیمان، در گفت‌وگویی اظهار داشت: در روز‌های گذشته فضایی ایجاد شد مبنی بر اینکه با فرارسیدن زمستان، گاز واحد‌های تولیدکننده سیمان، قطع و قیمت‌ها افزایشی می‌شود، در حالی که این موضوع کاملا شایعه است، زیرا خودم آن را پیگیری کردم.

وی افزود: حتی قیمت سیمان در بورس کالا که بها به صورت پایه تعیین می‌شود، کاهش نیز داشته؛ یعنی یک پاکت سیمان ۵۰ کیلویی که بیش از ۳۵ هزار تومان بوده اکنون به کمتر از این عدد رسیده است.

عضو کابینه سیزدهم با بیان اینکه در هفته گذشته عرضه سیمان از تقاضا بیشتر بوده بنابراین در کلان ناترازی نداریم، ادامه داد: در خُرده فروشی نیز قیمت تا ۵۰ هزار تومان معقول است؛ پس از اینکه خبر افزایش بهای سیمان را شنیدم، به چند نفر از همکارانم گفتم و آن‌ها موضوع را در چند شهر پیگیری کردند که مشخص شد، قیمت حدود ۵۰ هزار تومان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: افراد سیمان را با قیمت ۳۵ هزار تومان به صورت عمده از بورس خریداری می‌کنند البته باید به این عدد ارزش افزده نیز اضافه شود.

عضو کابینه سیزدهم درباره گرانی یونولیت نیز توضیح داد: ریشه این موضوع به ماده‌ای به نام استایرن بازمی‌گردد؛ مهرماه شرکتی به نام پتروشیمی پارس در تولید این ماده دچار خلل شد و اکنون تولید آن به دلیل مباحث فنی متوقف است؛ بنابراین، از آنجا که استایرن ماده اولیه پلی استایرن، زرین و فوم است، کمبود تولید اتفاق افتاد که برای رفع این مشکل با وزارت نفت هماهنگی‌های لازم به منظور واردات و جبران در حال انجام است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا