اخبار عمومی

تحقق وعده فاطمی امین؛ نخستین خودرو‌های خارجی امشب در گمرک تخلیه می‌شود + تصاویر

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ در حالی که در روزهای اخیر، خبرها حکایت از ورود خودروهای وارداتی داشت، ساعتی قبل امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در گفت‌وگو با بلاگ مال اقتصادی اظهار داشت: نخستین کشتی حامل خودروهای وارداتی امروز بار خود را تخلیه می کند. 

وی افزود: همزمان با ورود نخستین محموله خودرو به کشور، کار پذیرش خودروهای وارداتی در بورس از هفته گذشته آغاز شده و این هفته نهایی می شود؛ بنابراین از نظر بستر فروش نیز آمادگی لازم ایجاد شده است. به گفته قالیباف، خودروهای دیگری نیز از مبدا کره جنوبی، ژاپن و چین به مقصد کشورمان بارگیری شده اند.

سخنگوی وزارت صمت در توضیح ورود نخستین محموله خودرو گفت: کشتی در نوبت تخلیه است و مطابق اعلام نظر گمرک بندرلنگه به دلیل شرایط جوی نامساعد تخلیه خودروها با تاخیر همراه شده که تا ساعت ۲۳ امشب انجام خواهد شد.

قالیباف در ادامه خاطرنشان کرد: سال ۸۲ واردات خودرو آزاد شد، ولی تا سال ۸۴ زیرساخت ها و هماهنگی های لازم زمان برد در حالی که در آبان امسال ایین نامه واردات خودرو به وزارت صمت ابلاغ شد و در کمترین زمان واردات خودرو اغاز شد.

تحقق وعده فاطمی امین؛ اولین خودرو‌های خارجی امشب در گمرک تخلیه می‌شود + تصاویر

تحقق وعده فاطمی امین؛ اولین خودرو‌های خارجی امشب در گمرک تخلیه می‌شود + تصاویر

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از نیز در این خصوص گفته بود: طبق برنامه ریزی انجام شده در سه ماهه باقی مانده امسال، ۱۰۰ هزار دستگاه و به همین تعداد هم در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲ خودرو از طریق واردات تامین می شود. به گفته قالیباف، تحویل خودرو در دو بازه سه و شش ماهه خواهد بود؛ از این روی، ممکن است متقاضیانی که از طریق بورس کالا خرید می کنند، سه تا شش ماه بعد از زمان خرید خودروی آنها تحویل داده شود که این زمان با توجه به ساخت خودرو و حمل آن طبیعی است. مشاور وزیر صمت افزود: امسال حدود ۱۰ درصد از خودروهای وارداتی تحویل فوری به فروش خواهد رسید.

از سوی دیگر؛ تسنیم مدعی شد بر اساس پیگیری‌های صورت‌گرفته واردکننده در پارت اول ثبت سفارش ۷۰۰ دستگاه خودرو از یک برند کره‌ای را انجام داده است و در ماه آتی این محموله کامل وارد کشور خواهد شد؛ خودرو‌های مذکور در سال جاری میلادی در کره جنوبی تولید شده است، اما مدل آن‌ها ۲۰۲۳ می‌باشد. “

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ قانون ساماندهی صنعت خودرو خردادماه امسال توسط رئیس مجلس به رئیس جمهور ابلاغ و سپس از سوی رئیس جمهور جهت اجرا به وزیر صمت ابلاغ شد؛ بنابراین، آیین نامه واردات خودرو از سوی وزارت صمت به دولت ارسال و در نهایت در تاریخ ۲۶ مرداد به تصویب هیات وزیران رسید و در تاریخ سوم شهریور از سوی محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. حال در نهایت پس از پنج سال ممنوعیت واردات خودرو به کشور، با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت، واردات خودرو با سازوکار مشخص اجازه داده شده است، به گونه ای که در هفته‌های اخیر درخواست حدود ۴۰۰ شرکت برای واردات خودرو در «کارگروه تجارت و ارتباطات بین الملل معاونت حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت» مورد بررسی قرار گرفته و تا به امروز مدارک ۲۷ شرکت کامل و مورد تایید بوده و از این تعداد نیز چهار شرکت موفق به ثبت سفارش واردات خودرو شده اند و این روند ادامه خواهد داشت.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا