بازار مالی

تقاضا برای طلا به اوج رسید/ چه سناریویی پیش روی فلز زرد است؟

نگارعلی_ در ظاهر، طلا هیچ یک از جذابیت دیرینه خود را از دست نداده است. ولادیسلاو دورونین، میلیاردر روسی الاصل، امسال تقریباً 40 کیلوگرم از این مواد را برای طلاکاری نمای بیرونی ساختمان کراون، آسمان خراش برجسته نیویورک که یک هتل و آپارتمان های مجلل در آن قرار دارد، استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:

شیب تند کاهش کیفیت خودروهای داخلی/ کاکایی: از آمارهایی که درباره افزایش کیفیت خودرو داده می‌شود، تعجب می‌کنم

خبر جدید سازمان برنامه درباره تغییر قیمت حامل‌های انرژی

جواهرات از جنس طلا نیز مانند همیشه محبوب هستند؛ با وجود مصیبت های پاندمی کرونا و اقتصاد جهانی تقاضا برای این فلز زرد در حال رشد است. استاتیستا در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که تقاضا برای طلا افزایش بیشتری پیدا کند و بازار جهانی را از 230 میلیارد دلار در سال 2020 به 307 میلیارد دلار در سال 2026 می‌رساند. همان طور که از عروس‌های هندی گرفته تا مشتریان فوق‌العاده ثروتمند کارتیه، اکثر ما – اگر توانایی مالی داشته باشیم – هنوز طلا می خریم.

با این حال کماکان سرمایه گذاری بر روی فلز زرد با ابهام زیادی همراه است؛ قیمت طلا در آگوست 2020 به بالاترین رقم تاریخ 2074.88 دلار در هر اونس رسید که ناشی از نگرانی از بسته‌های اضطراری دولت‌ها برای کووید، تضعیف ثبات مالی و جهش تورم بود.

از آن زمان تاکنون تورم به قوت خود باقی است و نشانه ای از کاهش از خود نشان نمی دهد. بنابراین، تحولات ژئوپلیتیکی متعدد می توانند روند قیمت طلا را تعیین کنند که در راس آنها جنگ در اوکراین، تنش‌های آمریکا و چین، نگرانی‌ها در مورد تایوان و بسیاری از رفتارهای تهدیدآمیز در خاورمیانه است.

از طرف دیگر جهش تورمی، افزایش سریع نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی، به رهبری فدرال رزرو ایالات متحده، به علاوه قدرت دلار آمریکا. در قیمت گذاری طلا در بازارهای جهانی موثر هستند؛ اگر انتظارات تورمی ایالات متحده به اوج خود برسد، نرخ بهره چندان عقب نخواهد ماند اما با کاهش نرخ ها دارایی غیر درآمدی مانند طلا کمی جذاب تر می شود. کارشناسان بر این باورند که قیمت طلا تا سال 2026 بدون افت شدید نسبت به سطوح فعلی، “به طور اساسی حمایت شود”.

در این بین جی‌پی مورگان اندکی خوشبین تر است و پیش‌بینی می‌کند که در اواخر سال 2023 با بالا رفتن نرخ‌های فدرال رزرو، کاهش بازده اوراق قرضه و کاهش سرعت رشد ارزش دلار، قیمت طلا افزایش یابد. اما، حتی در این صورت، پیش‌بینی افزایش «به سوی 1820 دلار» در هر اونس، اندک است و برای این رشد این فلز گرانبها به جنگی نیاز دارد تا گاوها را درگیر کند و خرس ها را دور نگه دارد.

اما حداقل طلا امسال یک چالش را پشت سر گذاشته است؛ طرفداران ارزهای دیجیتال که مشغول پیشبرد این بحث بودند که ارزهای دیجیتالی پوشش جدید بحران هستند، حداقل تا کنون ثابت شده است که اشتباه می کنند. با توجه به اینکه معاملات بیت کوین در زمان نوشتن این گزارش نزدیک به دو سوم از ارزش اوج خود در نوامبر 2021 یعنی 48000 دلار را از دست داده است، واضح است که یک ارز دیجیتال هر چه که باشد، یک پوشش محافظ در برابر تورم نیست.

در مقایسه با ارزهای دیجیتال قیمت طلا در طول دوره سقوط بیت کوین حدود 10 درصد و طی 20 سال 375 درصد افزایش یافت.

223227

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا