بورس

تلاش برای تسریع در فرآیند صدور مجوز تأسیس نهادهای مالی در استان‌ها

به گزارش بلاگ مال و به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی پنجشنبه در همایش تأمین مالی استان یزد ضمن تشکر از استاندار و سایر نهادهایی که برای برگزاری این همایش تلاش کرده بودند، اظهار کرد: در چند سال گذشته اتفاقاتی در کشور ما افتاده که مردم را ترغیب به سرمایه گذاری در بورس کرده است. در استان یزد هم خوشبختانه میزان معاملات خوب است و رتبه پنجم در کشور را دارد. در کل کشور حدود ۱۲ میلیون نفر، به صورت مستقیم درگیر بورس هستند که با احتساب سهامداران عدالت به حدود ۵۰ میلیون نفر می‌رسند.

وی اضافه کرد: آنچه که ما پیگیر آن هستیم و به آن تشویق می‌کنیم ترغیب مردم به سرمایه‌گذاری است. اگر همه را به معامله در بورس ترغیب کنیم آن‌ها را به سمت بازار ثانویه سوق داده‌ایم که تقریباً نتیجه‌ای برای تولید ندارد. ما باید با افزایش سواد مالی مردم آن‌ها را به سرمایه‌گذاری ترغیب کنیم که حتماً برای رسیدن به این امر باید بازار ثانویه بانشاطی داشته باشیم. اخیراً در کل کشور (۳۱ استان) افکارسنجی در روستاها و شهرها انجام داده‌ایم و این افکارسنجی نشان می‌دهد متوسط سواد مالی کشور ۳۵ درصد است و قطعاً نیاز به برنامه‌ریزی برای افزایش سواد مالی داریم. متأسفانه استان یزد اندکی پایین‌تر از این متوسط (۳۳.۸۹ درصد) قرار دارد.

دلیل سفرهای استانی هم ارتقای سواد مالی در کشور است

رئیس سازمان بورس در رابطه با دلیل سفرهای استانی گفت: دلیل سفرهای استانی هم ارتقای سواد مالی در کشور است. علیرغم آشنایی اولیه مردم با بازار سرمایه و همان ۳۵ درصد سواد مالی، متأسفانه بنگاه‌های اقتصادی به خصوص بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، آشنایی به مراتب کمتری با بازار سرمایه دارند. به منظور مردمی کردن اقتصاد، همانطور که باید مردم را ترغیب به سرمایه‌گذاری کرد؛ باید گزینه‌های سرمایه گذاری (ابزارهای همچون اوراق بدهی یا سرمایه‌ای) نیز در اختیار آنان قرار داد. هدف ما از سفر به استان یزد به عنوان یک استان صنعتی این است که با کمک ارکان بازار سرمایه و نهادهای مالی، این ارتباط بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی برقرار شود که هم اطلاعات لازم در اختیار عموم قرار بگیرد و هم ابزارها تعریف شود و… و در نهایت شاهد ارتقای شاخص‌های سواد مالی در کشور باشیم.

عشقی در مورد حضور مستقیم بازار سرمایه در استان‌ها گفت: در برخی موارد، خدماتی که در بازار سرمایه ارائه می‌شود به صورت الکترونیکی است و کل کشور به آن دسترسی دارند و تکه شدن آن مفهومی ندارد؛ اما در خصوص خدمات مشاور سرمایه‌گذاری و ارتقای سواد مالی، نیاز به فعالیت و حضور جدی‌تر است؛ لذا هم شرکت بورس به عنوان متولی تالارهای منطقه‌ای ملزم خواهد بود بورس منطقه‌ای را تقویت کند و دوره‌های آموزشی و ارتباطات لازم را در بورس منطقه‌ای ایجاد کند و هم پیشنهاد می‌کنم اتاق بازرگانی مستقلاً واحدی تحت عنوان تأمین مالی از طریق بازار سرمایه ایجاد کند که ارتباط مستقیم با ارکان بازار سرمایه داشته باشد و پیشنهادات مطرح شده را پیگیری کند و ضمناً، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی هم کند.

وی ادامه داد: اگر نیاز به کمک در خصوص محتوای آموزشی، اجرا تعریف ابزار و… هم باشد ما حتماً کمک خواهیم کرد. قطعاً در فرصت کم سفرهای استانی نمی‌توان به تمام شرکت‌ها مشاوره داد؛ اما باید اتاق بازرگانی و استانداری و… طرح‌ها را جمع آوری کنند. ابزارهای مختلف و متعددی برای تأمین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق بازار سرمایه داریم، سکوهای تأمین مالی جمعی هم به راحتی می‌تواند در این زمینه کمک کند.

رئیس سازمان بورس در بحث شرکت‌های سهامی عام پروژه نیز اظهار کرد: تلاش می‌شود به محض تکمیل و ارسال مدارک مجوزهای لازم صادر شود. اولین شرکت سهامی عام پروژه‌ای که در اولین سفر استانی کرمانشاه داشتیم، روز گذشته ثبت شد و آماده پذیره نویسی است. شرکت بسیار بزرگ و خوبی است که می‌تواند کل استان کرمانشاه را متحول کند و از طریق پذیره نویسی می‌تواند چند هزار میلیارد تومان تأمین مالی کند.

آمادگی برای صدور مجوز تأسیس نهادهای مالی در استان‌ها

عشقی همچنین در خصوص مجوزهای نهادهای مالی گفت: این آمادگی را داریم که اگر در استان درخواستی برای تأسیس نهادهای مالی از جمله شرکت مشاور سرمایه‌گذاری و شرکت تأمین سرمایه باشد، مجوز آن صادر شود. قطعاً صدور مجوز باید بر اساس دستورالعمل‌ها و قوانین باشد، اما قول می‌دهیم این فرایند در اسرع وقت انجام شود.

وی در خصوص تأمین مالی از طریق اوراق بدهی مطرح کرد: آقای صدرایی توضیحاتی در این زمینه ارائه کردند. ما در حوزه تأمین مالی از طریق بازار بدهی هم در سازمان بورس موافقت اصولی‌های خوبی خصوصاً در مورد اوراق شهرداری صادر کرده‌ایم؛ ولی تاکید جدی بر اوراق شرکتی داریم تا سهم تأمین مالی بخش خصوصی افزایش یافته و شرکت‌ها از این طریق تأمین مالی کنند. البته همانطور که می‌دانید به دلیل شرایط خاص اقتصادی در تمام دنیا، نرخ بهره بالا بوده و بعضی شرکت‌ها نمی‌توانند این نرخ را تأمین کنند و به همین دلیل هم به جای اوراق بدهی، اوراق سرمایه‌ای منتشر می‌کنند.

تسهیل و تسریع پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در برنامه‌های سازمان بورس

رئیس سازمان بورس در خصوص شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: در فرابورس هم بحث پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان و هم بحث راه اندازی تابلو این شرکت‌ها را پیگیری می‌کنیم که این موضوع با سرعت بالا و خارج از نوبت انجام شود و فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش بنیان خیلی طول نکشد. تسهیل و تسریع فرآیند پذیرش شرکت‌های دانش بنیان در برنامه هاست.

عشقی تصریح کرد: به منظور ارتقای سواد مالی در بین دانش‌آموزان هم دیروز، دوستان در مدرسه‌ای حضور داشتند. سامانه‌ای طراحی شده که به صورت تعاملی آموزش‌های لازم را به آنان می‌دهد و این سامانه برای دانش‌آموزان بسیار جذاب است. امروز هم همزمان با این همایش این برنامه ادامه دارد.

وی افزود: این آمادگی را داریم که این موضوع را گسترش دهیم و حتی مدرسان و معلمان را آموزش دهیم. ارتقای سواد مالی باید در بین دانش‌آموزان، دانشجویان و بنگاه‌های اقتصادی ادامه یابد تا سطح سواد مالی در کشورمان افزایش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا