بورس

تکلیف عرضه خودرو در بورس کالا امروز مشخص می‌شود

به گزارش خبرنگار بلاگ مال، بر اساس اخبار منتشرشده، امروز ساعت ۱۵ جلسه شواری‌عالی بورس برای عرضه یا توقف عرضه خودرو در بورس کالا برگزار خواهد شد.

روز گذشته شورای رقابت با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس، خواهان توقف عرضه خودروهای خانواده دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین در بورس کالا شد.

در این نامه آمده است: پیرو عرضه برخی خودروها در بورس کالا، به اطلاع می‌رساند مدت مصوبه شصت‌وسومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مورخ ۲۸/‏۰۷/‏۱۴۰۰‬ در خصوص تنظیم بازار خودرو یک‬ سال بوده است. بدیهی است با انقضای این مدت، مصوبات قبلی شورای رقابت در این زمینه به خودی خود مبنای عمل بوده و باید اجرایی می‌شده است. بر این اساس، مطابق مصوبات ۴۲۰، ۴۴۲، ۴۶۲ و ۴۶۸؛ بازار خودروهای انحصاری شامل کلیه خودروهای سواری دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا، به‌جز دو خودروی هایما و تارا است و عرضه آن‌ها باید طبق روال پیشین و مطابق با مصوبات ۴۱۴ و ۴۲۰ صورت گیرد. قیمت این خودروها نیز باید بر اساس مصوبات ۱۴۸ و ۴۴۲ طبق فرمول Price Cap محاسبه گردد. فلذا عرضه خودروهای خانواده دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین در بورس کالا مجاز نیست.

شایان ذکر است شورای رقابت با تشکیل کارگروه تخصصی خودرو، موضوع بازبینی دستورالعمل‌های بازار خودرو را در دستور کار قرار داده است و در صورت تصویب، مصوبه جدید در این زمینه جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

شورای‌عالی، مرجع تصمیم‌گیری عرضه خودرو در بورس است

سیداحسان خاندوزی، درباره نامه شورای رقابت به سازمان بورس درباره توقف عرضه خودرو در بورس کالا، اظهار کرد: مجوز عرضه خودرو در بورس کالا توسط شورای‌عالی بورس داده شده است و حتماً این موضوع در شورای‌عالی بورس تصمیم‌گیری خواهد شد.

بورس کالا تابع مصوبه شورای‌عالی بورس است

همچنین امیرمهدی صبایی در واکنش به نامه امروز شورای رقابت به سازمان بورس، اظهار کرد: طبق قانون بازار اوراق بهادار، شورای‌عالی بورس بالاترین رکن بازار اوراق بهادار بوده و تصویب سیاست‌های کلان این بازار را بر عهده دارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین وظایف این شورا، تعیین سیاست‌ها و خط مشی بازار با تدوین قوانین و مقررات مربوطه است و کلیه مقررات و مصوبات شورای‌عالی بورس برای بورس‌ها لازم‌الاجرا است.

به گفته مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس، عرضه خودرو در بورس کالا هم یکی از مصوبات شورای‌عالی بورس است و طبیعتاً بورس کالا موظف است در چارچوب این مصوبه فعالیت کند؛ لذا با احترام به جایگاه شورای رقابت، بورس کالا تابع مصوبه شورای‌عالی بورس است.

صبایی گفت: ضمن اینکه این اولین بار نیست که در خصوص عرضه یک محصول یا تعیین قیمت پایه یک محصول میان بورس و شورای رقابت اختلاف‌نظر وجود دارد. از این رو، در خصوص عرضه خودرو در بورس، همچون گذشته با رویکرد حمایت از سهام‌داران، تابع قوانین و مصوبات شورای‌عالی بورس هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا