اخبار عمومی

خودروی اقتصادی یکی از حلقه‌های مفقوده در سبد خودروی ایران است/ تا زمان عرضه انبوه، روی واردات این نوع خودرو حساب می‌کنیم

به گزارش بلاگ مال اقتصادی، سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر صدا و سیمای جموری اسلامی با مهم ارزیابی کردن دو شاخص تولید و تجارت در اقتصاد گفت: در سال ۱۴۰۰ تجارت غیر نفتی کشور رشد قابل توجهی داشته و به رقم ۴۸ میلیارد دلار رسیده است. همچنین در چهار ماهه نخست امسال، این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

فاطمی امین با اشاره به اینکه تلاش شده تا تحولات زیرساختی در همه عرصه‌های مربوط به وزارتخانه ایجاد شود، گفت: دولت مردمی عمیقا باور دارد که مسائل کشور داخلی است و خودمان باید این مسائل را رفع کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علیرغم وجود تحریم‌ها، چرا در یک سال گذشته تجارت و تولید رشد داشته است، گفت: دلیلش آن است که فکرمان عوض شده و این دولت منتظر نمی‌ماند، ببیند آن طرف چه تصمیمی می‌گیرد، بلکه با اتکا به توان داخل تصمیم‌ها گرفته می‌شود.

وی در ادامه با ارائه آماری از بخش تولید، صادرات و سایر بخش‌های وزارت صنعت معدن و تجارت به تشریح فعالیت‌های این وزارتخانه در یک سال گذشته پرداخت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بخش صنعت و تولیدات آن روند طی شده را رو به رشد دانست و در خصوص قطعی برق صنعت در تابستان گفت: تلاش شد تا برق به رغم سال‌های گذشته، برنامه ریزی شده و هماهنگ قطع شود تا آسیب کمتری به تولید وارد شود. به همین دلیل، امسال نسبت به سال گذشته بخش صنعت ۱۲ درصد بیشتر برق دریافت کرده و کاهش تولید به دلیل قطعی برق نسبت به سال‌های قبل کمتر بوده است.

فاطمی امین همچنین با اشاره به بازار سیمان و نوسانات آن در سال گذشته و سال جاری گفت: توانستیم بازار سیمان را کنترل کنیم و در سال گذشته پس از یک ماه و نیم افزایش قیمت در این بازار، با اصلاح ساز و کار بازار سیمان، قیمت را به قبل از گران شدن برگردانیم.

وزیر صمت در ادامه با اشاره به اقداماتی که در خصوص کنترل و ساماندهی صنعت خودرو صورت گرفته گفت: در دی ماه سال گذشته ۱۷۰ هزار خودروی ناقص در پارکینگ‌ها وجود داشت که درحال حاضر با ثبات بخشی به تولید این مشکل رفع شده و از ابتدای امسال تا کنون حدود ۷ هزار خودرو ناقص تولید شده که این رقم از استاندارد‌های جهانی نیز کمتر است.

فاطمی امین با بیان اینکه تولید خودرو روند روبه رشدی داشته است، گفت: ثبات بخشی به تولید و اصلاح ساز و کار‌ها و تامین قطعات از جمله مهمترین عوامل رشد در این صنعت است و با انجام اقداماتی از این دست، قدم در مسیر توسعه صنعت خودرو گذاشته ایم. اقداماتی از قبیل صدور ۲۳۰ میلیون قطعه کد رهگیری برای قطعات خودرو و ۱۳۰ هزار شناسه که باعث می‌شود جلوی عرضه کالای قاچاق و تقلبی در بازار گرفته شود.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه تحول صنعت خودرو در هفته نخست شهریور ماه افزود: در این نمایشگاه دیدیم که صنعت خودرو به سمت بن سازه‌ها و پلتفرم‌های مشترک می‌رود که همین هماهنگی و هم افزایی بین شرکت‌های مختلف خودروسازی اعم از خصوصی و دولتی، باعث کاهش قیمت و افزایش کیفیت خودرو می‌شود.

فاطمی امین افزود: خودروی اقتصادی، یکی از حلقه‌های مفقوده در سبد خودروی ایران است و در نمایشگاه تحول صنعت خودرو نوعی از این خودرو ارائه شد که با تلاش خودروسازان و نظارت وزارت صمت به زودی به بازار عرضه خواهد شد؛ اما تا زمان عرضه انبوه آن روی واردات این نوع خودرو حساب می‌کنیم و یکی از شروط واردات خودرو را نیز به لزوم واردات خودروی اقتصادی اختصاص داده ایم تا فقط خودروی لوکس وارد کشور نشود و همه مردم بتوانند از این فرصت استفاده کنند.

وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه ️سطح روابط اقتصادی کشور بسیار ضعیف‌تر از روابط سیاسی است، افزود: این مساله، نقصی مهم است و تلاش کرده ایم تا روی آن متمرکز شویم؛ از این روی، روابط تجاری و اقتصادی خوبی را با کشور‌هایی از جمله روسیه، بلاروس، عمان و پاکستان آغاز کرده ایم.

فاطمی امین همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع معدن اشاره کرد و گفت: در بخش معدن عقب ماندگی‌هایی وجود دارد که یکی از این اشکالات، موضوع اکتشافات است. اولین کاری که انجام دادیم، شناخت درست و دقیق از ذخایر بود و در همین زمینه بیش از ۶۰۰ پهنه معدنی در خراسان مشخص شد و با برنامه ریزی‌های انجام شده کل کشور را تحت پوشش قرار خواهیم داد، چون با شناسایی دقیق ظرفیت‌ها، می‌توان به بهره برداری مطلوب در این حوزه رسید.

وی همچنین با اشاره به اینکه در سه ماه آینده ۱۲۰۰ معدن فعال خواهند شد، گفت: در بخش معدن جهش قابل توجهی را در اخذ حقوق دولتی داشتیم که امسال بیش از دو برابر دیگر نیز اخذ خواهد شد.

وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه مساله سرمایه در گردش را یکی از مهمترین چالش‌های واحد‌های تولید عنوان کرد و گفت: با تعاملات صورت گرفته بین وزارت اقتصاد و بانک‌ها صورت حساب‌های الکترونیکی طراحی شده که به موجب آن‌ها هزینه و مبالغ به حساب مستقیم فروشنده‌ها واریز می‌شود؛ از این روی، انحراف منابع کاهش پیدا می‌کند و باعث می‌شود منابع در تولید نگه داشته شوند.

وی افزود: علاوه بر اینکه بر اساس این ساز و کار ۷۰ درصد تسهیلات مبتنی بر صورتحساب‌های الکترونیکی صادر می شود یک ساز و کاری مبنی بر تامین مالی زنجیره‌ای تدوین شده که به جای آنکه تسهیلات فقط به یک بنگاه داده شود، به یک زنجیره اختصاص پیدا می‌کند.

فاطمی امین همچنین با اشاره به سامانه جامع تجارت گفت: روزانه ۵ میلیون تراکنش در این سامانه اتفاق می‌افتد که این سامانه به شفافیت قیمت‌ها و خرید و فروش کمک کرده و اخیرا یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز به این سامانه وصل شده و در تلاشیم تا سایر فروشگاه‌ها و خرده فروش‌ها را نیز به این سامانه وصل کنیم که این مسئله باعث می‌شود از اول تا آخر چرخه تولید و فروش تحت کنترل و نظارت باشد و دیگر احتکار و گرانفروشی معنایی نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا