بازار مالی

دلار باز هم رکورد قیمت خودش را شکست

قیمت دلار در بازار آزاد امروز با ورود به کانال ۳۷ هزار تومان رکورد جدیدی را در تاریخ خود ثبت کرد. فعالان اقتصادی نگران ازسرگیری روند صعودی ماه گذشته بازار ارز هستند که با رکوردشکنی‌های پیاپی همراه بود.

پرواز دلار در آبان

قیمت دلار ۱۶ آبان به رکورد ۳۶۸۸۰ تومان رسیده بود. در آن زمان، ناآرامی‌های کشور و به حاشیه رفتن مذاکرات با غرب در کنار وضعیت نه چندان مطلوب پولی (ماندگار شدن رشد نقدینگی و پایه پولی بالای میانگین بلندمدت) به عنوان محرک‌های این رکوردشکنی مطرح بودند. اما دلار ناگهان نزولی شد و تا سطح ۳۵ هزار تومان افت کرد. بسیاری از فعالان بازار ارز نقش بازارساز را در بازگشت دلار به کانال پایین‌تر پررنگ می‌دیدند؛ چه به لحاظ افزایش عرضه در بازار و چه از نظر اقدامات جدیدی همچون انتشار اوراق سکه و دلار. هر چند به دلیل بی‌اعتمادی بسیاری از فعالان اقتصادی به ثبات سیاست‌گذاری ارزی، چندان استقبال زیادی از این ابزارهای جدید و خوب بازار ارز و طلا نشد.

بازگشت به سقف تاریخی پس از یک ماه

اسکناس آمریکایی طی یک ماه اخیر دوباره راه خود را به کانال ۳۶ هزار تومان باز کرد. اما این حرکت صعودی به نوعی تدریجی و آرام رخ داد. چنانکه دلار در هفته اخیر هم کم‌نوسان بود و تنها ۰.۲ درصد رشد کرد.

امروز اما نرخ فروش دلار در بازار آزاد ۵۴۰ تومان (معادل ۱.۵ درصد) رشد داشت و به سطح بی‌سابقه ۳۷ هزار تومان رسید. موج جدید تحریم‌ها علیه ایران و بیانیه مشترک چین و عربستان در روزهای گذشته به هیجانات بازار ارز افزوده‌اند. در سوی دیگر، افزایش سنتی تقاضای ارز پیش از کریسمس و نگرانی از کاهش درآمدهای ارزی کشور با قطع گاز صنایع دو عامل صعودی دیگر در بازار دلار محسوب می‌شوند. این شائبه نیز میان برخی فعالان بازار ارز وجود دارد که عقیده دارند با نزدیک شدن به پایان سال، دولت به دنبال کوچک‌تر کردن کسری بودجه خود با قیمت‌های بالای دلار است.

فردای اقتصاد پیش از این، در گزارش «هشدار دلار ۳۶ هزار تومانی به دلار رئیسی» نسبت به احتمال بازگشت دلار به روند صعودی هشدار داده بود.

دلار ۳۷ هزار تومانی در دبی

حرکت دلار به سمت سقف از معاملات پشت خطی روز گذشته (جمعه) قابل مشاهده بود. به نظر می‌رسد رسیدن نرخ حواله درهم امارات به نزدیکی ۱۰ هزار تومان هم که می‌تواند زنگ هشدار خروج سرمایه از کشور باشد، از روز چهارشنبه سیگنال صعودی صادر می‌کرد. امروز نرخ درهم حتی به ۱۰ هزار و ۷۰ تومان رسید که معادل دلار ۳۷ هزار تومانی است.

بیشتر بخوانید:

۴۶۲۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا