اخبار عمومی

رئیس کل بانک مرکزی از یک «پولشویی» عجیب پرده برداشت

رئیس کل بانک مرکزی از یک «پولشویی» عجیب پرده برداشت

 

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ شب گذشته، رئیس کل بانک مرکزی، در گفت‌وگو با خبر ۲۱ سیما در خصوص مدیریت بازار ارز و اقدامات بانک مرکزی گفت: آخرین گزارشی که اخیرا به مردم دادم، درباره این بود که سعی می‌کنیم در بازار نیاز‌های مردم را تامین کنیم؛ بنابراین، هم اکنون در ۶۰۰ صرافی و ۱۵۰ شعب بانک‌های ملی، ملت، صادرات، سپه و تجارت در حال عرضه ارز به مردم هستیم و همه می‌توانند به این صرافی‌ها و شعب بانکی مراجعه و اسکناس و ارز مورد نیاز خودشان را تامین کنند.

محمدرضا فرزین با تاکید بر فعال بودن شعب و صرافی‌های منتخب در تمام ایام هفته گفت: همین امروز نرخ رسمی اسکناس دلار ۴۳ هزار و ۳۸۹ تومان و نرخ دلار در بازار ۴۶ هزار و ۴۶۰ تومان بود. نکته دیگر اینکه همه شعب بانکی و صرافی‌های منتخب در هفت روز هفته حتی در روزهای تعطیل، باز و فعال هستند و مردم می‌توانند از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ برای خرید ارز مراجعه کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مردم می‌توانند در سامانه ice.ir لحظه‌ای و در همه زمان‌ها نرخ ارز را مشاهده کنند، افزود: با اقداماتی که انجام داده و خواهیم داد، پیش‌بینی این است که این نرخ روند کاهشی داشته باشد، چراکه نرخ ارز کنونی نرخ مناسب و مورد نظر ما نیست.

یک جریان قیمت‌سازی به دنبال قیمت‌های بالا برای دلار

فرزین با ابراز انتقاد از  قیمت سازی غیرواقعی ارز گفت: متاسفانه یک جریان قیمت‌سازی است که تلاش می‌کند قیمت‌های بالایی را ایجاد کند و با این قیمت‌های بالا موجب زیان مردم می‌شود. از مردم خواهش می‌کنیم که به آن‌ها توجه نکنند و از طریق تمام شعب بانک‌ها و صرافی‌های منتخب نیاز‌های ارزی خودشان را تامین کنند. از سوی دیگر، پیشنهاد می‌کنم که فردا چند خبرنگار به سبزه‌میدان و میدان فردوسی بروند تا ببینند نرخ صرافی‌ها چقدر است و تا چه اندازه با آنچه جریان قیمت‌ساز در جا‌های مختلف اعلام می‌کند، فاصله دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در همین روز‌های گذشته ـ که تقریبا کشور تعطیل بود ـ  شعب بانک‌ها و صرافی‌های منتخب فعال بودند، اما برخی با معاملات صوری سعی در افزایش نرخ درهم در بازار داشتند، افزود: در حالی که همین امروز یعنی یکشنبه بازار دوبی تعطیل است، چگونه این نرخ افزایش پیدا کرده است؟ همه معاملاتی که صورت گرفته صوری است و این جریان دائم تلاش می‌کند نرخ ارز را بالاتر از قیمت واقعی بازار نشان دهد که البته موفق نخواهد شد که علایم غیرواقعی به اقتصاد کشور نشان دهد.

فرزین افزود: با اقداماتی که بانک مرکزی انجام و در دستور کار قرار داده است، مسلما بازار را کنترل خواهیم کرد و از هیچ تلاش و کنشگری در راستای کاهش نرخ ارز در بازار دریغ نخواهیم کرد.

زمان راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلا

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی و فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا نیز گفت: راه اندازی این مرکز در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار در هفته گذشته تصویب شد و موضوع و هدف فعالیتش، ساماندهی و توسعه بازار ارز و طلاست و درصدد انجام معاملات ارزی اعم از اسکناس و حواله و فلزات گرانبها، شمش و سکه است. البته گفته بودم که این مرکز نیمه اول بهمن‌ماه افتتاح می‌شود، اما متاسفانه به دلیل مشکلات زیرساختی فنی نتوانستیم این کار را انجام بدهیم.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی با بیان اینکه مرکز مبادله ارز و طلا تا پایان هفته آینده افتتاح خواهد شد و در گام نخست همه ارز‌های خدماتی مورد نیاز مردم مانند ارز دانشجویی، گردشگری، درمانی، حمل‌ونقل و … را عرضه می‌کنیم، تصریح کرد: به محض راه‌اندازی این مرکز، ربع سکه را که پیش از این در بورس کالا عرضه می‌کردیم، در این مرکز عرضه خواهیم کرد، چون ربع سکه حباب بسیاری دارد.

وی افزود: در مراحل بعدی در مرکز مبادله ارز و طلا آنقدر ربع سکه عرضه می‌کنیم تا حبابش کاهش پیدا کند و درصددیم تا همه نیاز‌های ارزی را از طریق این مرکز تامین کنیم. البته راه‌اندازی این مرکز چندین گام دارد و در مراحل بعدی ابزار‌های مشتقه ارزی و عملیات سوآپ را راه‌اندازی می‌کنیم و این مرکز را به یک مرکز بزرگ برای معاملات ارزی در منطقه تبدیل خواهیم کرد.

فرزین با ارائه آماری به  تشریح آخرین وضعیت ارز در سامانه نیما پرداخت و گفت: در ۴۰ روز گذشته، که مسئولیت بانک مرکزی را بر عهده گرفتم، حدود ۶.۵ میلیارد دلار در سامانه نیما ارز با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه و البته برای کالا‌های اساسی با دو درصد زیر این نرخ یعنی ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان تامین شد.

وی ادامه داد: همین امروز ۱۸۷ میلیون دلار ارز در سامانه نیما معامله شد و از آنجایی که علامت و نشانه‌ای از بازار گرفتیم که درهم کم است، ۳۰۰ میلیون درهم نیز عرضه کردیم. برای فردا نیز ارز‌های جدیدتری در عراق و ترکیه عرضه خواهد شد.

 

روایت فرزین از یک پولشویی 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه از لحاظ مقررات پولشویی و قاچاق، مرکز مبادله و سامانه نیما به عنوان بازار رسمی است، اظهار داشت: یک اشکالی که در سامانه نیما شاهد بودیم، این است که برخی افراد از خارج از بازارهای رسمی، یعنی از بازار آزاد، تامین ارز کرده و کالایی را خریداری می کنند و بعدا در سامانه رسمی (سامانه نیما) متقاضی ارز می شوند، که این کار مصداق بارز پولشویی است و در صورت اثبات، نه‌ تنها کالای آن فرد ضبط شده و قاچاق محسوب می‌شود، بلکه ارزش را نیز از سامانه نیما نخواهد گرفت.

وی افزود: ما به دنبال این هستیم که تقاضا در بازار کاهش یابد و اساساً مرکز مبادله را برای این راه‌اندازی کرده‌ایم که تمام نیاز‌های رسمی در این مرکز پاسخ داده شود؛ بنابراین، چنین اقدامی مصداق پولشویی است و قطعا با آن برخورد خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا