بورس

رشد فعلی بورس همچون سال ۹۹ غیرمنطقی نیست

فردین آقابزرگی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاگ مال، اظهار کرد: در روز سی‌ام فروردین‌ماه حجم کل معاملات نسبت به دوره مشابه سال گذشته و حتی متوسط روزهای معاملاتی در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به شدت و قابل توجه رشد کرده که نشاندهنده شادابی، توجه و علاقه‌مندی به سرمایه گذاری در بورس است.

وی افزود: شاخص کل بورس حدود ۱۹ درصد و شاخص کل هم وزن ۳۰ درصد بازدهی داشته‌اند، براساس تحلیل وضعیت موجود و همینطور ابلاغیه‌ها، بخشنامه‌ها و اشاراتی که مسئولان در ارتباط با بورس دارند؛ به نظر می‌رسد مسئولان تلاش دارند حرکت قابل توجه و رشد بازار و همچنین عطش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در بورس را از طریق اعمال فشار به بازار گردان‌ها پاسخ دهند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: تغییر در زیرساخت‌های معاملات همچون اصلاح ضریب تضمین شرکت‌های کارگزاری برای اعطای اعتبار نیز جمله اقداماتی است که در این روزها مسئولان درخصوص بازار سرمایه انجام داده‌اند.

آقابزرگی اضافه کرد: در شرایطی که بازار خودرو، مسکن، ارز و طلا تا آستانه حباب پیش رفته است؛ ارز و طلا به واسطه سیاست‌های کنترلی، بازار چندان مؤثر و فعالی به حساب نمی‌آید و بازار مسکن و خودرو نیز اشباع شده است، این اقدامات می‌تواند حرکت بازار سرمایه را به صورت معکوس تغییر دهد.

وی با بیان اینکه اگر سرمایه‌ها از بورس خارج شود کنترل آن مشکل است، ادامه داد: رشد فعلی بازار سرمایه همچون سال ۹۹ بی پایه و اساس نیست و نسبت‌های پی بر ای فوروارد و تی تی ام و همچنین رشد قابل توجه درآمد حاصل از فروش شرکت‌ها موید این موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا