اخبار عمومی

رکورد جدید قیمت یورو پس از برکناری یک مقام مسئول ارزی/ چند میلیون دلار فروخته شد؟

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ بر این اساس در معاملات امروز (پنجشنبه ۲۴ آذرماه ۱۴۰۱) بازار توافقی، قیمت هر اسکناس دلار آمریکا بین صراف و صادرکننده با افزایش نسبی به رقم ۳۶۴۴۰ تومان رسید. این نرخ با لحاظ سود یک درصدی مشخص شده در قانون بانک مرکزی، در نهایت به رقم ۳۶۸۰۵  تومان در صرافی‌ها رسید که نسبت به روز چهارشنبه، گران‌تر شده است.

به بیان دیگر اگر امروز متقاضی ارز به صرافی مجاز مراجعه کند می‌تواند دلار توافقی را در محدوده ۳۷۰۰۰ تومان از صرافی خریداری کند که نسبت به روز‌های قبل، گران‌تر شده است.

همچنین هر اسکناس یورو توافقی با افزایش نرخ نسبت به روز کاری قبل، ۴۱۴۵۰ تومان قیمت گذاری شده است که در صرافی‌ها به رقم ۴۱۸۶۴ تومان رسیده است (رکورد تاریخی در بازار توافقی) که نسبت به روز قبل، نوسان افزایشی بیش از ۳ درصدی دارد.

این در حالی است که در مجموع معاملات امروز بازار توافقی، بیش از ۱۲ میلیون دلار و یورو به صورت اسکناس معامله شده است.

ضعیف ترین معاون ارزی تاریخ بانک مرکزی برکنار شد

بیست و چهار ساعت قبل افشین خانی دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی که اواخر دی ماه سال گذشته از سوی صالح آبادی به معاونت ارزی بانک مرکزی منصوب شده بود، برکنار شد.

افشین خانی معاون سابق ارزی بانک مرکزی در کمتر از یکسال از حضور خود در این بانک، نرخ دلار را از 24 هزار تومان به 39 هزار تومان رساند. وی که به شدت باور داشت که در این حوزه دانشمند است، با رها کردن متغیرهای کلان اقتصادی، تمام توجه خود را به امور پرسنلی و مجادله و تسویه حساب با کارمندان این بانک معطوف کرده بود.

خانی در این مدت، با مشورت دوستانی نظیرِ ستاک مدیر کل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی (که باعث انجماد امور در این اداره کل گردیده است) در شرایطی که تمامی معادلات جهان حاکی از لزوم مراقبت از روابط بین بازار کشورها و تنظیم امور مربوط به صادرات و واردات جهانی بود، اصلاح ساختار و تغییر چارت سازمانی بخش ارزی را کلید زد و در عین حال تمامی وقت و تلاش خود را برای به پست و مقام و سمت رساندن دوستان و آشنایان خود و عزل مخالفانش نمود و در اقدامی عجیب و غریب، به محض اطلاع از عزل خود، کلیه ادارات بخش ارزی این بانک را به هم ریخته و کلیه پست های مدیریت این بخش را به نام دوستانش صادر کرد و به نوعی دستان جانشین خود را در پوست گردو گذاشت.

اطلاعات رسیده به بلاگ مال اقتصادی نشان می دهد بزرگترین اشتباه کاری خانی، حذف اداره صادرات به عنوان متولی برگشت ارز حاصل از صادرات بود که در نوع خود خیانتی نابخشودنی به حساب می آید و دلیل عمده افزایش نرخ ارز نیز همین اتفاق بوده و خواهد بود. بنابراین بی دلیل نیست که عنوان ضعیف‌ترین معاون ارزی تاریخ بانک مرکزی برازنده افشین خانی است.

این اقدام در حالی است که اخبار بین المللی حاکی از استخدام صدها نفر توسط دولت آمریکا جهت اعمال تحریم ها بر بانک های ایران می باشد و متاسفانه در بانک مرکزی کشورمان شخصی بدون توجه به عواقب تصمیماتش، اداره صادرات را حذف و شروع به برخورد با متخصصان حوزه ارزی کرد. کارنامه ای ناامیدکننده از معاونی که دانشجو بود و به اشتباه توسط صالح آبادی در این مقام منصوب شده بود و حاصل اقداماتش، جز بی ارزش تر کردن پول ملی کشورمان نبوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا