بازار مالی

 سبقت سکه از دلار و طلا!

روند بازارهای خرد در سال گذشته طوری بوده که بعد از سکه یک گرمی، سکه‌های ربع‌بهار آزادی، نیم‌بهار آزادی، امامی و طرح قدیم بیشترین بازدهی را داشتند و طلا و دلار از این حیث رتبه‌های بعدی را به‌خود اختصاص دادند. شاخص بورس هم با وجود تقلایی که در روزهای پایانی سال از خودش نشان داد، نهایتا کارش را با ثبت رشد ۴۱ درصدی به‌پایان رساند که کمترین بازدهی در بازارهای خرد به‌حساب می‌آید.

بازدهی طلا ۱۸ عیار؛ ۱۱۳ درصد

نمودار قیمت طلا در سال ۱۴۰۱، جهش ۱۱۳ درصدی را نشان می‌دهد. آخرین روز معاملاتی پارسال یعنی روز ۲۸ اسفند، طلافروش‌ها در خریدوفروش‌های خودشان قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار را درحالی دو میلیون و ۶۴۰ هزار تومان محاسبه می‌کردند که این عدد در روز ششم فروردین پارسال که تازه بازارهای ارز، طلا و بورس سروشکل رسمی گرفتند، یک میلیون و ۲۳۵ هزار تومان به‌ثبت رسید. یعنی ظرف یک سال، یک میلیون و ۴۰۵ هزار تومان به قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار اضافه شده که این عدد معادل بازدهی ۱۱۳ درصدی طلا در سال گذشته است. به‌این ترتیب کسی که با ۱۰۰ میلیون تومان در شروع سال ۱۴۰۱ به قصد سرمایه‌گذاری سراغ خرید طلا رفته، در پایان سال پولش به ۲۱۷ میلیون تومان تبدیل شده است. این را هم باید اضافه کنیم که عدد دو میلیون و ۶۴۰ هزار تومان در روز ۲۸ اسفند ۱۴۰۱، بالاترین سطح سالانه و تاریخی قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار به‌حساب می‌آید و در طرف مقابل کمترین قیمت هر گرم طلا ۱۸ عیار در سال گذشته، رقم یک میلیون و ۱۹۶ هزار تومان بوده و این عدد را روز ۲۹ مرداد پارسال روی تابلو طلافروشی‌ها و صرافی‌ها دیده بودیم.

بازدهی سکه‌های طلا؛ ۱۳۳ تا ۱۷۷ درصد

سکه یک گرمی بین انواع سکه‌های طلا در سال ۱۴۰۱ بیشترین بازدهی را داشته است؛ ۱۷۷ درصد. هر قطعه سکه گرمی در آخرین روز معاملاتی پارسال به‌شکل تک‌فروشی، شش میلیون و ۸۱۰ هزار تومان قیمت داشت و ابتدای سال آن را دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان می‌فروختند و در این مدت چهار میلیون و ۳۶۰ هزار تومان به قیمت سکه یک گرمی اضافه شده است. کسی که اوایل پارسال با ۱۰۰ میلیون تومان توانسته چیزی نزدیک ۴۰ قطعه سکه گرمی بخرد، روز ۲۸ اسفند امکان فروش همین تعداد سکه با قیمت تقریبی ۲۷۲ میلیون تومان را داشته است. ناگفته نماند که معمولا نرخ خرید و فروش سکه‌ها باهم تفاوت دارد و صراف‌ها و طلافروش‌ها، سکه‌ها را با نرخ کمترین نسبت به نرخ فروش، می‌خرند، اما به‌هر حال سکه گرمی بین انواع سکه‌ها در سال ۱۴۰۱ بازدهی بیشتری داشته است.

سکه ربع‌بهار آزادی یا همان ربع‌سکه بهار آزادی و سکه نیم‌بهار آزادی به‌ترتیب با ثبت بازدهی ۱۶۷ درصد و ۱۴۹ درصد از این حیث در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. قیمت سکه ربع‌بهار آزادی در سال ۱۴۰۱ از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۱۱ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید و روی تابلو صرافی‌ها و طلافروش‌ها در آخرین روز سال روبروی سکه نیم‌بهار آزادی درحالی رقم ۱۸ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان دیده می‌شد، که در ابتدای سال خرید سکه نیم‌بهار آزادی هفت میلیون و ۴۲۰ هزار تومان تمام می‌شد. یعنی کسی که در ابتدای سال با ۱۰۰ میلیون تومان سراغ خرید ربع‌سکه رفته و توانسته چیزی نزدیک ۲۳ قطعه ربع‌سکه بخرد، به سود ۱۶۷ درصدی رسیده و این عدد برای کسی که با پولش ۱۳‌تا نیم‌سکه خریده، بازدهی ۱۴۹ درصدی را تجربه کرده است.

قیمت سکه امامی که به اسم سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید شناخته می‌شود، پارسال ۱۳۸ درصد افزایش داشته و این عدد برای سکه تمام‌سکه طرح قدیم یا همان تمام‌سکه بهار آزادی که کمترین بازدهی را بین انواع سکه‌ها تجربه کرده، ۱۳۳ درصد بوده است. قیمت سکه امامی در این مدت از ۱۲ میلیون و ۵۲۳ هزار تومان به ۲۹ میلیون و ۸۲۱ هزار تومان رسیده است. نمودارسکه امامی نشان می‌دهد بالاترین قیمت آن در سال گذشته ۳۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده و این عدد روز چهارم اسفند در کارنامه سکه امامی به‌ثبت رسیده است. سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم هم که در آخرین روز معاملانی پارسال ۲۸ میلیون و ۲۲۶ هزار تومان فروخته شد، ابتدای سال ۱۲ میلیون و ۷۳ هزار تومان ارزش داشت. چند خط بالاتر رشد ۱۳۳ درصدی قیمت سکه تمام‌بهار آزادی در سال گذشته را کمترین بازدهی بین انواع سکه‌ها معرفی کردیم، اما این را هم باید اضافه کنیم که بازدهی همین سکه از انواع ارزهای رایج، طلا ۱۸ عیار و بورس بیشتر بوده است.

بازدهی بورس؛ ۴۱ درصد

شاخص بورس در سال ۱۴۰۱ نزدیک ۴۱ درصد رشد داشته است. روز ششم فروردین ۱۴۰۱ که اولین روز کاری پارسال به‌حساب می‌آمد، شاخص بورس در ارتفاع یک میلیون و ۳۹۰ هزار واحد قرار داشت و روز ۲۸ اسفند که مصادف با آخرین روز کاری بازار سرمایه بود، شاخص بورس به ارتفاع یک میلیون و ۹۶۰ هزار واحد رسید. به‌این ترتیب شاخص بورس ظرف یک سال ۵۷۰ هزار واحد رشد پیدا کرد و ۱۴۰۱ را در بالاترین ارتفاع سالانه خودش به‌پایان رساند. حالا اگر همان عدد ۴۱ درصد را به‌عنوان شاخص بورس و یکجور معیار برای محاسبه بازدهی بورس قرار بدهیم، با عدد ۱۴۱ میلیون تومان به‌عنوان کل سرمایه کسی که ابتدای سال ۱۰۰ میلیون تومان به بورس برده، سروکار داریم. البته، چون درباره شاخص بورس صحبت می‌کنیم عدد ۱۴۱ میلیون تومان و سود ۴۱ میلیونی را هم باید به‌طور تقریبی و میانگین برای نشان دادن بازدهی بورس در سال گذشته درنظر بگیریم. اوایل امسال، بانک مرکزی نرخ تورم اسفند را که معمولا به آن نرخ تورم سال گفته می‌شود، ۴۶.۵ درصد اعلام کرد. به‌این ترتیب بازدهی بورس به‌طور متوسط از نرخ تورم سال کمتر بوده است.

بازدهی دلار؛ ۸۰ درصد

قیمت دلار آزاد در سال ۱۴۰۱ دقیقا ۸۰ درصد افزایش پیدا کرد. روز ۲۸ اسفند فروشنده‌های دلار آزاد در میدان فردوسی رقمی نزدیک ۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان را به خریداران پیشنهاد می‌دادند که به‌معنی رشد ۲۱ هزار تومانی قیمت هر دلار ظرف یک سال است. چون دلار آزاد سال گذشته را با نرخ ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرده بوده بود. البته طبق نمودار دلار در سال ۱۴۰۱، بالاترین رقمی که برای اسکناس آمریکایی به‌ثبت رسیده، ۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان بوده و این عدد را باید قله جدید اسکناس آمریکایی در بازار ارز بدانیم. در بازار برخی از سرمایه‌گذاران، به‌جز دلار سراغ امثال یورو و پوند هم می‌روند که خب از حیث بازدهی دلار در سال ۱۴۰۱ اوضاع بهتری داشته و میزان افزایش قیمت یورو و پوند در این مدت به‌ترتیب ۷۷ و ۶۹ درصد محاسبه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا