بازار مالی

سرنوشت سکه در سال ۱۴۰۱/ در بازار سکه سرمایه‌گذاری کنیم یا نه؟

قیمت سکه در ایران متاثر از دو اهرم است؛ دلار و انس جهانی. دلار به دلیل اخبار متناقضی که از برجام می‌رسد در چند ماهه گذشته و در بازار آزاد بین کانال ۲۵ و ۲۶ هزار تومانی در نوسان بوده و به اعتقاد کارشناسان درصورت احیای برجام به‌طور موقت ممکن است تا ۲۳ هزار تومان نیز پایین بیاید.

انس جهانی نیز در چندماهه گذشته با تاثیر از جنگ بین روسیه و اوکراین افزایشی بی‌سابقه داشت و از برای مدت کوتاهی از مرز دو هزار دلار هم گذشت. انس جهانی طلا امروز سوم فروردین ۱۴۰۱، ۱۹۱۹ دلار تعیین شده است.

سرنوشت سکه در سال ۱۴۰۱/ در بازار سکه سرمایه‌گذاری کنیم یا نه؟

اما قیمت سکه در سال جدید به کدام سو می‌رود و چه سرنوشتی دارد؟

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی در مورد روند سکه در سال گذشته گفت: در سال ۱۴۰۰ قیمت سکه تا محدوده ۱۷ میلیون تومان نیز پیش رفت، اما دوباره شاهد کاهش قیمت بودیم و آن روند اصلاح شد.

او ادامه داد: دو مولفه روی قیمت طلا و سکه در ایران تاثیر می‌گذارد؛ دلار و انس جهانی. اگر برجام شکل بگیرد دولت سعی می‌کند با دلارهایی که بدست می‌آورد قیمت دلار را کنترل کند و این روی بازار سکه تاثیر می‌گذارد و بازار تا مدتی در رکورد فرو می‌رود.

سرمایه‌گذاران بخوانند

حق‌شناس درمورد تاثیر انس جهانی بر قیمت سکه بیان کرد: انس جهانی روندی صعودی داشته و احتمالا در آینده هم داشته باشد. کسانی که می‌خواهند در این بخش سرمایه‌گذاری کنند توجه داشته باشند هرچند دولت سعی می‌کند قیمت طلا و سکه را نیز با استفاده از اهرم‌هایی که دارد کنترل کند، ولی قیمت سکه مثل دلار برای دولت قابل کنترل نیست.

این کارشناس بازارهای مالی در پایان درباره روند قیمت سکه  در آینده گفت: من بعید می‌دانم سکه کانال ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را در ۶ ماهه اول سال از دست بدهد، ولی از آنجایی که انس جهانی صعودی است ممکن است بالاتر از قیمت فعلی رود.

223227

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا