بازار مالی

سقف تاریخی بورس با ارزش معاملات بالا زده شد/ ترس از اصلاح بورس

شاخص کل بورس امروز با رشد ۲۹ هزار و ۱۶۱ واحدی توانست سقف تاریخی ۳ سال خود را به سمت بالا بشکند و به جایگاه ۲ میلیون و ۱۱۹ هزار واحد برسد، ارزش معاملات خرد امروز بورس به ۱۳,۹۶۷ میلیارد تومان رسید که میزان خوبی است، در معاملات امروز بازار سهام اما تعداد نمادهای منفی بیشتر از نمادهای مثبت بوده و نمادهای منفی ۲۸۹ و نمادهای مثبت به عدد ۲۱۳ رسیدند اما هم ارزش صف خرید و هم تعداد نمادهای صف خرید نسبت به صف فروش در معاملات امروز بازار سهام بیشتر بود. ۱۳۸ نماد به ارزشی ۸۲۱ میلیارد تومان صف خرید بوده و ۱۷ نماد به ارزش ۴۴ میلیارد تومان صف فروش بودند.

بیشترین ارزش معاملات را گروه خودرویی با ثبت رقم ۱,۷۸۱ میلیارد تومان (۱.۴ برابر میانگین هفتگی) به خود اختصاص داده است. پس از آن گروه‌های شیمیایی با ارزش معاملات ۱,۰۵۱ میلیارد تومان (۱.۴ برابر میانگین هفتگی) و فلزات اساسی با ارزش معاملات ۱,۰۴۸ میلیارد تومان (۱.۱ برابر میانگین هفتگی) قرار دارند.

در یک هفته گذشته برآیند معاملات در بازار سهام، ورود نقدینگی حقیقی (خرید حقیقی از حقوقی) به ارزش ۱,۴۲۱ میلیارد تومان را نشان می‌دهد. اما امروز ۴۴۵ میلیارد تومان خروج نقدینگی به ثبت رسیده است. این دومین روز متوالی است که نقدینگی حقیقی از سهام خارج می‌شود و شاید به دلیل ترس از اصلاح بوده و اگر این روند ادامه دار باشد باید منتظر اصلاح کوتاه مدت بود، البته برخی از فعالان بازار سرمایه که از سال ۹۹ در این بازار هستند همیشه مترصد فرصتی برای خروج از بازار سرمایه بوده که باید دید رشدهای این روزهای بورس آنها را دوباره مجاب می‌کند که در بازار سرمایه ورود کنند یا خیر؟

البته نکته مهمی که نمی‌توان آن را منکر شد این است که بسیاری از مردم هنوز در ضررهای زیادی هستند و هنوز به معاملات سر به سر نرسیده‌اند اما برخی از معامله گران با اصلاح پرتفوی خود در دو سال اخیر نه تنها در ضرر نبوده بلکه وارد سودهای خوبی نیز شده‌اند و این نشان می‌دهد که بازار سرمایه دیگر محل آزمون و خطا برای خرید سهام نبوده و باید افرادی دست به خرید و فروش بزنند که حداقل با تحلیل بنیادی و تکنیکال آشنا باشند.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا