بازار مالی

«صندوق در صندوق تمشک» از ۳۰ آذر پذیره نویسی می‌شود

سبدگردان ترنج صندوق سرمایه‌گذاری تمشک را که از نوع صندوق در صندوق Fund Of Funds (FOF) است را از ۳۰ آذر ۱۴۰۱ پذیره‌نویسی خواهد کرد. هدف از تاسیس «صندوق در صندوق تمشک» سرمایه‌گذاری در انواع مختلف تمام صندوق‌های فعال در بازار سرمایه با در نظر گرفتن معیارهای ریسک و بازدهی است.

صندوق در صندوق تمشک از نوع قابل معامله یا ETF است و سرمایه‌گذاران می‌توانند از ۳۰ آذر با آغاز پذیره‌نویسی، واحدهای این صندوق را از طریق سامانه معاملاتی تمامی کارگزاری‌های بورسی خریداری کنند، هر واحد از صندوق‌ تمشک با قیمت پایه ۱۰۰۰۰ ریال (معادل هزارتومان) عرضه می‌شود و محدودیتی از نظر حجم سفارش برای هر کدبورسی وجود ندارد.

صندوق در صندوق Fund Of Funds (FOF)، همانطور که از نام آن پیداست نوعی صندوق است که در انواع صندوق‌های بازار سرمایه‌گذاری می‌کند. به عبارتی پرتفوی صندوق در صندوق به جای سهام و اوراق از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی تشکیل می‌شود.

یکی از مهمترین ویژگی‌های «صندوق در صندوق تمشک» این است که تنوع چینش دارایی آنها ‌بسیار بالا است، بدین معنی که پرتفوی این صندوق‌ها بسته به شرایط بازار از صندوق‌های سهامی، مختلط، درآمدثابت، جسورانه و کالایی تشکیل می‌شود که این مهمترین تفاوت صندوق تمشک با سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

صندوق‌های سهامی، مختلط و کالایی از منظر تنوع دارایی امکان تغییرات محدودی دارند، مثلا صندوق‌های سهامی در هر شرایطی باید حداقل ۷۰ درصد از پرتفوی خود را بر روی سهام سرمایه‌گذاری کنند، صندوق‌های کالایی، درآمدثابت و… نیز به همین منوال است. اما صندوق در صندوق‌ها این امکان را دارند که بسته به شراط بازار پرتفوی خود را از میان صندوق‌های متنوع بازار چینش کنند، این امکان متنوع‌سازی دارایی‌های صندوق‌ در صندوق‌ها را تا حد زیادی بالا می‌برد و ریسک را برای سرمایه‌گذاری تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

استفاده از آربیتاژ صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز از دیگر مزیت‌های صندوق تمشک است، چراکه در شرایط مختلف بازار برخی صندوق‌ها از ارزش ذاتی آن پایین‌تر معامله می‌شود و یا با تخفیف معامله می‌شود که صندوق تمشک می‌تواند از این موقعیت‌های کوتاه مدت استفاده کند و بازدهی را برای سرمایه‌گذاران بالا ببرد.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پذیره‌نویسی می‌توانند از طریق این‌لینک اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا