بازار مالی

طلا امسال ۲۰۰۰ دلاری می‌شود؟

نگارعلی_ تقاضای زیادی برای شمش طلا، سکه و جواهرات وجود دارد زیرا بانک‌های مرکزی، شرکت‌ها و افراد به دنبال گزینه‌های سرمایه‌گذاری و پس‌انداز در عصر افزایش تورم و اقتصاد نامطمئن جهانی هستند؛ وین گوردون از UBS Global Wealth Management گفت انتظار می رود طلا تا پایان سال ۲۰۲۳ به سطح ۲۰۰۰ دلار برسد، چراکه دلار آمریکا در حال حاضر نشانه‌هایی از ضعف دارد و طلا همچنان یک محافظ بسیار خوب در برابر ضعف دلار خواهد بود.

امروز قیمت طلا دوباره افزایش یافت زیرا کاهش ارزش دلار آمریکا و بازده خزانه داری نگرانی‌ها از افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو را کاهش داد؛ هر اونس طلا به ۱.۸۵۵.۳۷ دلار رسید که بالاترین میزان در دو هفته اخیر است. هر اونس طلای آمریکا ۰.۹۵ درصد یا ۱۷ دلار و ۴۰ سنت افزایش یافت.

آخرین بار، قیمت طلا در فوریه ۲۰۲۲ با شروع درگیری روسیه و اوکراین به رکورد بیش از ۲۰۰۰ دلار در هر اونس نزدیک شد. در ژانویه، فلز زرد از ۱۸۶۰ دلار در هر اونس به اوج حدود ۱۹۶۰ دلار در هر اونس رسید.

تحلیلگران می گویند که ثبات بلندمدت طلا بزرگترین ارزش آن برای سرمایه گذاران است، به ویژه در یک محیط اقتصادی بی ثبات. فلز زرد، که از موقعیت امنی برخوردار است، اغلب به عنوان پرچینی در برابر تورم و ذخیره ارزش در نظر گرفته می شود.

با توجه به آنچه گفته‌شد قیمت طلا در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت و تقاضای روزافزون برای طلا در بازار، چه در میان مخاطبان مسن و چه در جوان تر، گواهی بر این واقعیت است که طلا همچنان جایگاه خود را به عنوان یک سرمایه امن حفظ می کند.

طلا امسال ۲۰۰۰ دلاری می‌شود؟

بانک‌های مرکزی چه جایگاهی در این روند دارند؟

تقاضای طلای بانک های مرکزی در سال ۲۰۲۳ از جایی که در سال ۲۰۲۲ متوقف شد، افزایش یافته‌است، در ژانویه، بانک‌های مرکزی مجموعاً ۳۱ تن خالص به ذخایر طلای جهانی اضافه کردند که ۱۶ درصد نسبت به ماه قبل افزایش داشت. فعالیت ها در طول ماه نسبتاً متمرکز بود، به طوری که تنها سه بانک مرکزی خرید ناخالص ۴۴ تنی را به خود اختصاص دادند و یک بانک با ۱۲ تن فروش این میزان را جبران کرد.

بزرگترین خریدار گزارش شده در سال ۲۰۲۲ نیز بزرگترین خریدار در ژانویه بود: بانک مرکزی ترکیه ۲۳ تن به ذخایر رسمی طلای خود اضافه کرد که اکنون به ۵۶۵ تن می رسد. بانک خلق چین (PBoC) نیز در طول ماه مجددا خرید کرد و ۱۵ تن به ۶۲ تن طلای گزارش شده بین نوامبر تا دسامبر ۲۰۲۲ اضافه کرد. ذخایر طلای آن اکنون به ۲۰۲۵ تن (۳.۷ درصد از کل ذخایر) رسیده است. بانک ملی قزاقستان ذخایر طلای خود را در ماه ژانویه به میزان متوسط چهار تن افزایش داد و ذخایر طلای خود را به ۳۵۶ تن رساند.

۲۲۳۲۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا