بورس

فعالیت صندوق‌های بازارگردانی باید اصلاح شود

به گزارش بلاگ مال، «مجید عشقی» در واکنش به صحبت‌های مطرح شده مبنی بر ضعیف بودن فعالیت بازارگردان‌ها در روزهای پرنوسان بازار سهام، اظهار کرد: آمارهای موجود در اختیار سازمان بورس، نشان دهنده حمایت درست بازارگردان‌ها از معاملات بازار است.

وی ادامه داد: صندوق‌های تثبیت و توسعه بازار سرمایه و نیز صندوق‌های بازارگردانی در بازار حضور دارند و از ابتدای سال بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان منابع از طریق این صندوق‌ها به بازار تزریق شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: این رقم، خالص خرید و فروش آنها بوده است اما مبلغ خرید آنها بیشتر بود و این صندوق‌ها طبق تعهداتی که نسبت به سهام دارند در حال انجام وظایف خود هستند. همچنین در صورت اثبات تخلف صندوق‌ها، موضوع اثبات شده در کمیته تخلفات رسیدگی خواهد شد.

عشقی به اصلاح فعالیت‌های بازارگردانی تاکید کرد و گفت: دستوری در هیأت مدیره سازمان بورس وجود دارد که در حال بررسی آن هستیم؛ بر این اساس باید نحوه بازارگردانی و فعالیت صندوق‌های بازارگردانی مورد اصلاح قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین باید سهامی که قرار است بازارگردانی شوند اصلاحاتی را داشته باشند. این مسائل در دستور کار هیأت مدیره سازمان بورس است که امیدواریم سال آینده در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشیم.

واریز ۵۰ درصد از تعهدات صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه درباره واریزی‌های صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه گفت: طبق مصوبات موجود قرار بر این بود تا صندوق توسعه ملی منابعی را وارد صندوق تثبیت بازار کند؛ طبق پیگیری‌های انجام شده بخشی از این منابع معادل ۵۰ درصد از کل واریزی‌ها، وارد صندوق تثبیت شده است که این پیگیری‌ها ادامه‌دار خواهد بود.

عشقی با بیان اینکه طبق توافقات انجام شده قرار بر این بود تا این واریزی‌ها به صورت ماهیانه ادامه داشته باشد، تاکید کرد: با توجه به شرایط بازار و مدیریتی که در صندوق توسعه و تثبیت انجام شد، در این صندوق‌ها کسری برای حمایت از بازار نداشتیم و منابع کافی وجود داشت که با مدیریت انجام شده، مأموریت‌های خود را انجام داد.

وی ادامه داد: اگر منابع به موقع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت واریز می‌شد، شاهد عملکرد بهتری از حمایت صندوق‌ها نسبت به بازار سهام بودیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در مجموع باید پیگیری کنیم که منابع مصوب شده به صندوق تثبیت واریز شود تا طی روزهای آینده در صورت نیاز به بازار کمک کند.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا