بورس

قطعی گاز بورس را قرمز کرد

به گزارش خبرنگار بلاگ مال، خبر احتمال قطع گاز بعضی از صنایع گروه‌های فلزی، شیمیایی و پالایشی به روند قرمز کشیده شد و روند بازار سرمایه به سمت منفی کشیده شد و افت شش هزار واحدی را تجربه کرد، اما شاخص هم‌وزن روند مثبتی داشت. پیش‌بینی می‌شود در بازار امروز گروه خودرویی دوباره مورد تقاضا قرار گیرد و روند بازار سرمایه طی هفته آینده با برخورد به سطح یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شاهد بازگشت قیمتی باشد.

در بازار بورس امروز، نمادهای میدکو، وپاسار، فملی، فولاد و شبندر بیشترین تاثیر منفی و مانند روز گذشته، فارس بیشترین تاثیر مثبت را داشت.

در بازار فرابورس، نمادهای آریا، زاگرس، بپاس، شراز، شاوان و صبا بیشترین تاثیر منفی را داشتند.

بازار بورس و فرابورس چه تغییراتی کرد؟

شاخص کل بازار بورس تهران امروز با افت شش هزار و ۵۷۳ واحدی به سطح یک میلیون و ۴۰۲ هزار و ۸۳۱ رسید و شاخص کل هم‌وزن با رشد ۸۹۴ واحد در سطح ۴۱۷ هزار و ۴۱ واحد قرار گرفت.

تعداد نمادهای مثبت بازار بورس: ۱۶۰

تعداد نمادهای منفی بازار بورس: ۲۴۴

شاخص کل فرابورس هم امروز با افت ۴۷ واحدی به سطح ۱۸ هزار و ۵۶۳ واحد رسید.

تعداد نمادهای مثبت بازار فرابورس: ۱۵۰

تعداد نمادهای منفی بازار فرابورس: ۱۴۷

ارزش و حجم معاملات

ارزش معاملات: بازار بورس و فرابورس ۵۲ هزار و ۴۶۳ و ۵۳ هزار و ۳۸۶ میلیارد ریال بود.

حجم معاملات: بازار بورس و فرابورس به ترتیب ۹ میلیارد و ۷۲۷ و ۴ میلیارد و ۲۷۷ میلیون برگه سهم بود.

بیشترین ارزش معامله

خساپا، کمند، افران، خودرو، خگستر

بیشترین حجم معامله

خگستر، کمند، خودرو، خگستر، شستا

بیشترین افزایش قیمت

وساپا، وبانک، ورنا، کساوه، خمهر

بیشترین کاهش قیمت

وپاسار، اسیاتک، کپشیرح، کطبس، ولملت

وضعیت تکنیکالی شاخص کل

حمایت: یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد

مقاومت: یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد

تحلیل: احتمال افت تا سطح یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد و سپس حرکت به سمت محدوده یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد وجود خواهد داشت.

اخبار مهم

سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا تعیین شد

کارگروه اقتصادی واردات خودرو سازوکار عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا را تعیین کرد. قیمت پایه عرضه در بورس کالا بر مبنای قیمت تمام‌شده واردکننده و ۱۵ درصد سود منصفانه است که توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود. این ۱۵ درصد شامل سود واردکننده، هزینه ارائه خدمات گارانتی، وارانتی و خدمات پس از فروش، توسعه شبکه خدمات پس از فروش، سود عمده و خرده‌فروشی و توسعه شبکه است.

حجم سفارش در نمادهای اوراق با درآمد ثابت چهار برابر شد

با مصوبه هیئت‌مدیره شرکت فرابورس و بر اساس مفاد ماده ۱۹ دستورکار اجرایی نحوه انجام معاملات اوراق بهادار در فرابورس ایران، از روز دوشنبه بیست و یکم آذر، حداکثر سفارش در اوراق با درآمد ثابت (به استثنای اسناد خزانه اسلامی) از ۵۰ هزار ورقه به ۲۰۰ هزار ورقه تغییر می‌یابد.

معاملات بازار SME فرابورس تسهیل می‌شود

با تصویب هیئت‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد. در حالی که تاکنون تنها اشخاص حقوقی و سرمایه‌گذاران نهادی قادر به خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط بودند، به‌منظور افزایش رونق این بازار، تسهیل رقابت یا حضور برخی فعالان دیگر و حمایت از این نوع شرکت‌ها مقرر شد سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که در مقایسه با سرمایه‌گذاران نهادی از شرایط آسان‌تری برخوردارند، بتوانند اقدام به معامله در این بازار کنند.

درآمد ۱۰۷ میلیارد دلاری عراق از فروش نفت در ۱۱ ماه

بر اساس آمار منتشرشده شرکت بازاریابی نفت عراق، این کشور از ابتدای سال ۲۰۲۲ توانسته درآمدی ۱۰۷ میلیارد و ۸۷۷ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۳۳۶ دلاری از صادرات نفت خود به‌دست آورد که میانگین ماهانه این مقدار، ۹ میلیارد و ۸۰۷ میلیون و ۷۱ هزار و ۴۸۵ دلار برآورد شده است. بر اساس این گزارش، این مقدار در مقایسه با درآمد ۶۸ میلیارد و ۲۵۸ میلیون دلاری عراق در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۱ با میانگین درآمد ماهانه ۶ میلیارد و ۲۰۵ میلیونی سال گذشته، با رشدی ۵۷درصدی روبه‌رو بوده است.

بهبود قیمت‌ها در بازارهای کالایی با تضعیف شاخص جهانی دلار

شاخص جهانی دلار DXY که برابر دلار آمریکا درمقابل شش ارز معتبر جهانی است، امروز دوشنبه با بازگشایی بازارهای مالی جهان برای چهارمین جلسه متوالی کاهش داشته است.

تغییر سیاست چین در ارتباط با کووید ۱۹ موجب تقویت تقاضا برای دارایی‌های پرریسک شده است. همچنین داده‌های اقتصاد آمریکا انتظارات برای کاهش سرعت افزایش نرخ توسط فدرال رزرو را افزایش داده است.

وزارت کار آمریکا روز جمعه اعلام کرد که اقتصاد این کشور در ماه نوامبر، ۲۶۳ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده که بیش از تخمین کارشناسان و کمتر از ماه قبل بوده است. میزان بیکاری مشابه ماه قبل ۳.۷ درصد بوده که همچنان نزدیک به پایین‌ترین سطح ۵۰ سال گذشته است.

نشست آتی فدرال رزرو قرار است هفته آینده برگزار شود که کارشناسان انتظار دارندنرخ بهره آمریکا ۰.۵ درصد افزایش داشته باشد که سرعت رشد کمتری در مقایسه با قبل دارد. داده‌های اشتغال و تورم از مهم‌ترین گزارش‌های موردتوجه اعضا در زمان تصمیم‌گیری برای نرخ بهره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا