بازار مالی

لیر ترکیه به ناکجا آباد می‌رود/ امیدی به بهبود است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، لیر ترکیه بدترین ارز در بازارهای نوظهور در چند سال گذشته بوده است. در پنج سال گذشته ۷۵ درصد در برابر یورو کاهش یافته است. در همین دوره، این ارز در برابر پوند انگلیس و دلار آمریکا ۸۰ درصد سقوط کرده است. سقوط لیر به چند دهه گذشته بازمی گردد.

برخلاف سایر بانک‌ها، بانک مرکزی ترکیه مستقل نیست، زیرا رئیس جمهور این اختیار را دارد که به میل خود مقامات را استخدام و اخراج کند و رئیس جمهور ترکیه از نرخ بهره متنفر است. به این ترتیب، اردوغان تمام تلاش خود را برای پایین آوردن نرخ بهره تا حد امکان انجام داده است.

از سال ۲۰۲۱، بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را از ۲۰ درصد به ۹.۵ درصد کاهش داده است. آخرین کاهش نرخ بهره در هفته گذشته اتفاق افتاد، زمانی که بانک طبق انتظارات ۵۰ واحد پایه نرخ بهره را کاهش داد. در نتیجه، نرخ های پایین منجر به تورم فوق العاده شده است، به طوری که طبق آمار رسمی نرخ تورم در این کشور بیش از ۸۵٪ است.

خرید بی‌وقفه طلا

بانک مرکزی ترکیه از ضعف لیر برای تقویت ذخایر طلای خود استفاده کرده است. ذخایر آن به بیش از ۴۷۵ تن رسیده است که بالاترین سطح در بیش از ۲ سال گذشته است. در چند ماه گذشته به بزرگترین خریدار طلا تبدیل شده است. در عین حال، چندین قرارداد سوآپ ارزی با کشورهایی مانند چین، امارات و عربستان سعودی منعقد کرده است.

سقوط لیر ترکیه تسلیم متوقف است؟

مشخص نیست که آیا لیر ترکیه فضای بیشتری برای سقوط دارد یا خیر زیرا ماه ها در محدوده‌ای باقی مانده است. با این حال، با برگزاری انتخابات در سال ۲۰۲۳، این احتمال وجود دارد که تحت فشار باقی بماند.

با برگشت به نمودار هفتگی، می بینیم که نرخ برابری لیر ترکیه و دلار آمریکا در چند ماه گذشته در یک روند صعودی قوی بوده است. قابل ذکر است که این جفت در نقطه مقاومت کلیدی در ۱۸.۸۰ گیر کرده است که بالاترین رکورد تاریخ است.

بنابراین، دلار به لیر ترکیه احتمالا در روزهای آینده در این محدوده باقی خواهد ماند. حرکت بالای ۱۸.۹۰ به معنای برتری گاوها خواهد بود که احتمال افزایش آن تا ۲۰ را باز می کند. از طرف دیگر، سقوط به زیر ۱۸ نشانه نزولی خواهد بود.

۲۲۳۲۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا