بازار مالی

مزیت صندوق درآمد ثابت افران نسبت به سپرده بانکی چیست؟

اگر مقدار مشخصی پول برای سرمایه‌گذاری داشتید، گزینه انتخابی‌تان برای یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک با بازدهی قابل قبول، صندوق‌هایی مثل صندوق درآمد ثابت افران بود یا بانک؟ برای تصمیم‌گیری، بهتر است با مزیت صندوق درآمد ثابت افران نسبت به سود بانکی و اوراق گواهی سپرده آشنا شوید.

بسیاری از افراد سرمایه‌های اندکی دارند که نمی‌دانند چطور این سرمایه را از گزند تورم و خطرات ناشی از نوسانات بازار در امان نگه دارند. در اکثر مواقع، این سرمایه به اندازه خرید ملک یا کالایی ارزشمند نیست. در چنین شرایطی، سرمایه‌گذاری هوشمندانه می‌تواند علاوه بر حفظ سرمایه در برابر تورم، آن را چندبرابر هم کند. اما همه افراد فرصت و مهارت کافی برای تحلیل بازار سرمایه را ندارند. ساده‌ترین راهکاری که چنین افرادی به ذهنشان می‌رسد، نگه‌داری پول در بانک و بهره‌گیری از سود آن است. اما هنوز می‌توان با کمترین ریسک، سودی بیشتر از بانک به دست آورد؟ پاسخ در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظیر صندوق درآمد ثابت افران است. پرسش این است که از صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه می‌دانیم و مزیت آن‌ها نسبت به بانک‌ها چیست؟

*صندوق درآمد ثابت، ابزار نوین بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری در بورس برای آن‌هایی که سرمایه اندکی دارند، ریسک بزرگی به شمار می‌آید. صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای چنین افرادی طراحی شده‌است تا ریسک و بازدهی را در بهینه‌ترین حالت داشته باشند. صندوق درآمد ثابت یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که با کم‌ترین ریسک، سودی پایدار به سرمایه‌گذار می‌بخشد. سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها شباهت بسیاری به سرمایه‌گذاری در بانک دارد. یعنی فرد همان‌طور که پولش را در بانک می‌گذارد، سرمایه‌اش را به صندوق می‌سپارد. اما چرا باید به جای بانک، صندوق درآمد ثابت افران را انتخاب کرد؟

صندوق‌های درآمد ثابت عمده دارایی را به اوراق کم‌ریسک با درآمد ثابت اختصاص می‌دهند. نکته اینجاست که سود صندوق سرمایه‌گذاری در صندوق درآمد ثابت بیشتر از سود بانک‌هاست و به همین خاطر جایگزین مناسبی برای سپرده‌های بانکی محسوب می‌شود. مروری بر جزییات سود سپرده‌های بانکی و همچنین تفاوت آن با اوراق گواهی سپرده بانکی، می‌تواند مزایای صندوق درآمد ثابت را روشن‌تر کند.

*معایب سرمایه‌گذاری در بانک به جای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری در بانک‌ها عموما به دو صورت انجام می‌شود. یکی از طریق سپرده بانکی و دیگری از طریق اوراق گواهی سپرده بانکی است. سپرده بانکی در حقیقت به این معناست که سرمایه‌گذاری پولش را در بانک بگذارد و در ازای مدت زمان سپرده‌گذاری، مبلغی را به عنوان سود دریافت کند. طبق مصوبه رسمی شورای پول و اعتبار، سپرده‌های کوتاه‌مدت در ایران سود 7 درصد و سپرده‌های بلندمدت دو ساله هم سود 17 درصدی دریافت می‌کنند. طبق توافق بانک‌های دولتی و خصوصی، از شنبه هفدهم دی‌ماه، افتتاح سپرده با سود بالای 20 درصد هم ممنوع شد. به این ترتیب سرمایه‌گذار در بهترین حالت، با سپرده‌گذاری طولانی‌مدت در بانک‌ها، سود 20 درصدی دریافت می‌کند. شکل دیگر سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، اوراق گواهی سپرده است. یعنی ورقه‌های بهاداری که بانک‌ها و موسسات مالی در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهند. سود سالانه حاصل از این سرمایه‌گذاری، 23 درصد است.

نخستین مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری سودشان است. سود صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظیر صندوق درآمد ثابت افران 25.6 درصد است و این امر به سادگی می‌تواند در کنار ریسک پایین، به قدر کافی ترغیب‌کننده باشد. مسئله دیگری که اوراق گواهی سپرده را نسبت به صندوق‌ها در اولویت دوم سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، مدت زمان فریز شدن پول یا سرمایه است. در نظام بانکی، چه در قالب سپرده‌گذاری و چه در قالب اوراق گواهی سپرده، محدودیت زمانی برای سپرده‌گذاری وجود دارد. یعنی سرمایه‌گذار باید پولش را برای مدت زمانی مشخص در بانک نگه دارد اما این مسئله در مورد صندوق‌های درآمد ثابت وجود ندارد. برای مثال در مورد گواهی سپرده، فرد اگر بلافاصله پشیمان شود، دست کم باید هفت روز از تاریخ خرید صبر کند و اگر کمتر از 30 روز از زمان خرید اوراق گذشته باشد، هیچ‌گونه سودی دریافت نمی‌کند. به‌علاوه، با اینکه سود اوراق گواهی سپرده از سود سپرده بانکی بیشتر است، نرخ شکست بیشتری دارد یعنی اگر فرد بخواهد زودتر از موعد، پولش را برداشت کند، سود کمتری دریافت می‌کند. اما هیچ‌یک از این موانع در مورد صندوق سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

*صندوق درآمد ثابت افران، یکی از نقدشونده‌ترین نمادهای بازار سرمایه

صندوق‌های درآمد ثابت بسیاری وجود دارند که سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز می‌توانند از آن‌ها بهره بگیرند. صندوق درآمد ثابت افران که از صندوق‌های تحت مدیریت مشاور سرمایه‌گذاری ترنج است، با نقدشوندگی بالا، جزو مناسبت‌ترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید. به گفته بهادر برهان، مدیر صندوق افران، این صندوق جزو 2 نماد برتر بورس و فرابورس ایران از نظر میانگین ارزش معاملات است و این یعنی نقدشونگی‌اش بالاست. به‌علاوه کارمزد معاملات افران بسیار پایین است و در نتیجه سرمایه‌گذار یک روز پس از خرید وارد مرحله سود می‌شود. به همین خاطر افران گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در میان صندوق‌های درآمد ثابت به شمار می‌آید.

به این ترتیب، می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در صندوق‌هایی مثل صندوق درآمد ثابت افران علاوه بر اینکه با سود 25.6 درصدی می‌تواند سود بیشتری را نسبت به بانک‌ها به سرمایه‌گذار اعطا کند، با داشتن شرایطی مثل عدم محدودیت در برداشت پول و نقدشونگی بالا، نسبت به سپرده بانکی و همچنین اوراق گواهی سپرده در اولویت برای سرمایه‌گذاری قرار دارند.

برای دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانید به صفحه صندوق در آمدثابت افران مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا