اخبار عمومی

معاون ارزی بانک مرکزی برکنار شد/ جانشین «خانی» چه کسی است؟

معاون ارزی بانک مرکزی برکنار شد/ «محمد آرام» راهی میرداماد شد

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ افشین خانی دانشجوی دکترای مدیریت بازرگانی که اواخر دی ماه سال گذشته از سوی صالح آبادی به معاونت ارزی بانک مرکزی منصوب شده بود، صبح امروز برکنار شد. این برکناری در شرایطی رقم خورده است که دستاورد مدیریت خانی در چند ماه اخیر، رکوردشکنی های بی سابقه دلار در بازار ارز بوده که منجر به کاهش ارزش پولی ملی شده است.

در این باره سخنگوی بانک مرکزی از تغییر معاون ارزی این بانک خبر داد و در حساب توییتری خود نوشت: با حکم رئیس کل بانک مرکزی، محمد آرام به سمت معاون ارزی جدید بانک مرکزی منصوب شد.

معاون ارزی جدید بانک مرکزی، اسفند ماه سال گذشته، با حکم خاندوزی به سمت مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری های خارجی ایران منصوب شده بود

محمد آرام کیست؟

آرام بن یار معاون ارزی جدید بانک مرکزی تا مقطع دکترای تخصصی در رشته‌های مدیریت مالی و مدیریت کسب و کار تحصیل کرده و دارای سوابق متعدد در سمت‌های مدیرعامل و عضو هیات مدیره و مشاور در شرکت‌های خدمات ارزی، مالی و سرمایه گذاری، تأمین مالی و بورسی است.

این در حالی است که اسفند ماه سال گذشته، خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی طی حکمی محمد آرام بن یار را به سمت مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری های خارجی ایران منصوب کرد.

معاون ارزی بانک مرکزی برکنار شد / جانشین «خانی» چه کسی است؟

شهریورماه امسال نیز «محمد آرام بنیار» در گفت‌وگو با ایرنا شایعات مطرح نسبت به خود را تکذیب کرد و اظهار داشت: “بنده تابعیتی در هیچ کشوری به ویژه آمریکا ندارم و اصلا تاکنون به آمریکا سفر نکرده‌ام. علاوه بر این، هیچ دارایی و اموالی هم در این کشور ندارم. وی افزود: در بحث مبارزه با فساد نیز در دوره قبل در خط مقدم مبارزه با فساد بودم و در سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ موضع مشخصی نسبت به مدیران فاسد در مجموعه بانکی به خصوص بانک ملت داشتم. موضع بنده نسبت به مدیران فاسد بانکی موجب شد در دولت قبل از عمده پست‌های دولتی برکنار شوم.

 

چرا معاونت ارزی بانک مرکزی در جنگ اقتصادی بسیار اهمیت دارد؟

افشین خانی معاون سابق ارزی بانک مرکزی در کمتر از یکسال از حضور خود در این بانک، نرخ دلار را از 24 هزار تومان به 39 هزار تومان رساند.

معاون ارزی بانک مرکزی برکنار شد / ضعیف‌ترین معاون ارزی تاریخ بانک مرکزی چه بر سر ارزش پولی ملی آورد؟ / جانشین «خانی» چه کسی است؟

خانی در این مدت، با مشورت دوستانی نظیرِ ستاک مدیر کل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی (که باعث انجماد امور در این اداره کل گردیده است) در شرایطی که تمامی معادلات جهان حاکی از لزوم مراقبت از روابط بین بازار کشورها و تنظیم امور مربوط به صادرات و واردات جهانی بود، اصلاح ساختار و تغییر چارت سازمانی بخش ارزی را کلید زد.

اطلاعات رسیده به بلاگ مال اقتصادی نشان می دهد بزرگترین اشتباه کاری وی، حذف اداره صادرات به عنوان متولی برگشت ارز حاصل از صادرات بود که در نوع خود قابل تامل است و دلیل عمده افزایش نرخ ارز نیز همین اتفاق بوده است.

این اقدام در حالی است که اخبار بین المللی حاکی از استخدام صدها نفر توسط دولت آمریکا جهت اعمال تحریم ها بر بانک های ایران می باشد و متاسفانه در بانک مرکزی کشورمان بدون توجه به عواقب تصمیمات شخصی، اداره صادرات حذف شد.

حال در این شرایط؛ انتظار می رود با تغییرات به وجود آمده در این معاونت حساس، شاهد اتخاذ رویکردها و سیاست های مناسب در جنگ اقتصادی نابرابر علیه اقتصاد، نظام ارزی و بانکی کشورمان باشیم تا در نهایت منجر به مدیریت بازار ارز، تقویت ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم شود؛ چشم اندازی که دور از دسترس نیست و با اقدامات کارشناسی و دقیق و استفاه از نیروهای متخصص ارزی در بانک مرکزی، تحقق آن امکان پذیر است.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا