بازار مالی

نرخ دلار در چه کانالی تثبیت می شود؟/ منتظر بازگشت نرخ ارز باشید

سعید عظیمی اظهار کرد: اساسا قیمت دلار توانایی شکستن سقف‌های پی در پی را ندارد و جدا از اینکه بانک مرکزی و سیاست‌گذار، دغدغه کنترل قیمت دلار را داشته و مستمرا آن را پیگیری می‌کند، مشخصا دلار، خود نیز به تنهایی کشش شکستن سقف‌های پی در پی را ندارد.

وی ادامه داد: شاید در بسیاری از کشورها نرخ ارز در مدت کوتاهی چند ده برابر شده و سقف‌های زیادی را شکسته باشد اما به صورت تاریخی در کشور ما، دلار پس از جهش‌های مقطعی در مقابل شکستن سقف‌های قیمتی واکنش‌های جدی نشان داده و به راحتی از آن عبور نخواهد کرد.

این کارشناس ارز اضافه کرد: بررسی رفتار قیمت دلار در گذشته نشان می دهد که معمولا قیمت دلار به اعداد جدید خصوصا کانال‌های ده هزارتایی واکنش شدیدی نشان داده و این مهم در دو ماه اخیر در برخورد با کانال ۵۰ هزار تومانی به وضوح مشخص است؛ قیمت دلار در بازار غیر رسمی در دو ماه اخیر حداقل ۴۰ روز بالای کانال ۵۰ هزار تومانی بوده و حتی قیمت‌های ۵۹ هزار تومان نیز به خود دیده اما در نهایت در حال حاضر به کانال ۴۰ هزار تومان وارد شده است.

عظیمی اظهار کرد: بررسی رفتار قیمت نشان می دهد در سال ۹۷ وقتی قیمت برای اولین بار دلار به محدوده قیمتی ۱۰۰۰۰ تومان رسید و هر چند با هیجان به محدوده ۱۲۰۰۰ تومان هم رسید و نفوذ جزئی داشت، اما بلا فاصله افت ۳۵ درصدی را تجربه کرد؛ همچنین زمانی که قیمت دلار در همان سال ۹۷ در شهریور و مهر به ۲۰۰۰۰ تومان نزدیک شد، بلافاصله بعد از آن اصلاح ۴۸ درصدی در قیمت را تجربه کرد و تا بهمن همان سال در محدود ۱۰ هزار تومان باقی ماند و از بهمن تا اسفند ۹۷، رشد جزیی را تجربه کرد.

وی افزود: در پاییز ۹۹ و در بحران تورمی آن سال، زمانی که قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان رسید، در اولین ورود به این کانال اصلاح های شدید مجددا تکرار شد و قیمت دلار تا دی ۹۹ به دلیل خوش‌بینی‌های ایجاد شده از پیروزی بایدن حتی تا ۲۰ هزار تومان هم رسید و در نهایت سال را با ۲۳ هزار تومان به پایان رساند.

این کارشناس ارز تصریح کرد: به طور خلاصه اگر ۳ کانال ۱۰، ۲۰ و ۳۰ هزار تومانی را برای قیمت دلار در نظر بگیریم واکنش قیمت بدین صورت خواهد بوده است که در زمان ورود به کانال ۱۰۰۰۰ تومانی قیمت دلار از ۱۱۹۷۰ به ۹۱۰۰ افت کرده یا به عبارت دیگر ۲۴ درصد کاهش قیمت تجربه کرده است، در زمان نزدیک شدن به کانال ۲۰۰۰۰ تومانی از ۱۸۹۵۰ تومان به ۹۸۵۰ تومان کاهش پیدا کرده که ۴۸ درصد افت را نشان می دهد، از طرف دیگر زمان ورود به کانال ۳۰۰۰۰ تومانی از ۳۲۴۹۰ تومان به ۲۱۱۰۰ تومان افت کرده که معادل ۳۵ درصد است.

عظیمی افزود: با این وجود در سال ۱۴۰۱ شرایط به گونه جدید رقم خورد و پس از کش و قوس‌های سه ماهه، سقف ۴۰ هزار تومانی قیمت دلار شکسته شد و حال سوال اینجاست در شرایط فعلی که یک سقف ۴۰ هزار تومانی در سال ۱۴۰۱ شکسته شده آیا مجددا و در فاصله بسیار کوتاه شاهد شکسته شدن سقف ۵۰ هزار تومانی نیز خواهیم بود؟ در این باره می توان ادعا کرد که با نظم نمودار دلار در طول سال‌های اخیر حفظ خواهد شد و دلار در کانال ۴۰ هزار تومان باقی خواهد ماند.

وی اظهار کرد: رصد و تحلیل بازار ارز در روزهای اخیر نشان می دهد باوجود شکسته شدن‌های مقطعی سقف ۵۰ هزار تومان همچنان به لحاظ متغیرهای بنیادی و همچنین روانی بازار، پتانسیل تثبیت نرخ ارز بالای این محدوده وجود نداشته و باید منتظر تثبیت نرخ دلار در روند کاهشی خود در کانال ۴۰ هزار تومان و پایین تر باشیم.

بیشتر بخوانید:

۳۵۲۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا