بورس

نظری به بازارگردان‌ها تحمیل نشده است / عرضه‌ دستوری حقوقی‌ها را تکذیب می‌کنم

به گزارش خبرنگار بلاگ مال، مجید عشقی اظهار کرد: بازار سرمایه ما با حضور سهامداران خرد بسیار بزرگ شده است، بورس تجربه معامله بالغ بر ۵۰۰ هزار کد یونیک در یک روز را داشته است، بورس‌هایی هم اندازه بورس ایران هستند که کل سرمایه‌گذاران‌شان به این تعداد نمی‌رسد.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه سهامداران خرد و عموم مردم با بازار سرمایه درگیر هستند، مقتضیات آن ایجاب می‌کند که نحوه جلب مشارکت‌کنندگان در حوزه معاملات، نظارت، حاکمیت شرکتی با دقت نظر بالایی انجام بشود؛ از این رو به‌دنبال جلوگیری از دست‌اندازی ذینفعان مختلف در این بازار هستیم.

رئیس سازمان بورس گفت: دسترسی سهامداران به گزینه‌های سرمایه‌گذاری همواره مطرح است و در زمینه هوشمندسازی این مقوله، پیشرفت‌های خوبی انجام شده و عملکرد قابل قبولی وجود داشته است. مباحثی همچون سوشال‌فایننس به طور جدی پیگیری می‌شود چراکه به‌طور حتم اثرات خود را بر بازار سرمایه می‌گذارد و نمی‌توان نسبت به این موضوعات بی‌تفاوت بود. سازمان بورس بر این باور است که مردم نهاد کردن بازار سرمایه می‌تواند در توسعه بازار کمک کننده باشد.

رئیس سازمان بورس در خصوص سهام عدالت اظهار کرد: در خصوص سهام عدالت یکی از دغدغه‌های اصلی شورای عالی بورس این است که چطور اراده مدیریتی ۵۰ میلیون سهام‌دار را در یک سلسله اقدامات به شرکت‌های سرمایه‌گذاری منتقل کنیم تا حقی از آنها ضایع نشود و عده‌ای با منابع مردم بازی نکنند. نیاز است که از ابزارهای اقتصاد هوشمند برای این موضوع استفاده کنیم و به جرأت می گویم که تاکنون در این حوزه کاری انجام نشده است و نیازمند مدل‌های فنی این حوزه هستیم.

دولت روی بازار سرمایه حساب کرده است

عشقی درباره اتفاقات اخیر در بازار سرمایه گفت: طی جلساتی که با بخش دولتی داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که بازار سرمایه به‌عنوان یک بازار مطمئن برای جذب سرمایه در بخش خصوصی و دولتی مورد حمایت است. روی بازار سرمایه حساب می‌شود، استراتژی دولت این است که در تأمین مالی همه طرح‌ها در بخش خصوصی، بورس و فرابورس نقش مهمی داشته باشد، بازار سرمایه از این جهت مورد حمایت است.

وی افزود: سازمان بورس در هیچ مقطعی در خصوص بالا رفتن یا پایین آمدن بازار تصمیم نگرفته است. به طور کلی هیچ بازاری را نمی‌توان به صورت دستوری اداره کرد. بازار سرمایه هم از این امر مستثنی نیست.

بازارگردان‌ها طبیعتاً باید به تعهدات خودشان عمل کنند

رئیس سازمان بورس ادامه داد: بازارگردان‌ها طبیعتاً باید به تعهدات خودشان عمل کنند، سازمان به هیچ وجه چیزی را به آنها تحمیل نکرده و نخواهد کرد. روز گذشته، صندوق‌های تثبیت و توسعه بیش از پنج هزار میلیارد تومان و بازارگردان‌ها نزدیک به یک هزار میلیارد تومان خرید کردند. صندوق‌ها منابع بسیار خوبی دارند که طبق شیوه‌نامه از بازار حمایت می‌کنند. هیجانی که در بازار ایجاد شد، نسبت به حالات عادی بیشتر بوده است.

برنامه‌های مختلفی برای عرضه‌های اولیه داریم

عشقی خاطرنشان کرد: شرایط بنیادی بازار مورد توجه تحلیلگران خواهد بود و گزارش‌های ۱۲ ماهه در راه است. نسبت‌های مربوط به تولید و فروش شرکت‌ها در فروردین ماه نشان می‌دهد که اختلاف معناداری با سال گذشته وجود دارد و امیدبخش است. بازار سرمایه بهترین بازار برای جذب نقدینگی و فعالیت‌های مولد است، برنامه‌های مختلفی برای عرضه‌های اولیه داریم.

وی اضافه کرد: اولویت و رسالت اصلی ما هدایت نقدینگی به سوی تولید است و اگر در سال ۹۹ نیز چنین سیاستی پیش گرفته می‌شد، قطعاً بعد از ۲.۵ سال در انتظار به ثمر رسیدن نتایج مثبتی در تولید و توسعه پایدار بازار بودیم. سازمان بورس در سال جاری سیاست مذکور را پیش خواهد گرفت تا منابع به طور مستقیم وارد شرکت‌ها شود.

رئیس سازمان بورس در مورد شرکت‌های دانش بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در حال رایزنی هستیم تا شرکت‌هایی که طرح‌های توجیهی قابل قبولی دارند از طریق اوراق بدهی و سایر شیوه‌ها تأمین مالی شوند.

اتفاق عجیبی در بازار نیفتاده است

عشقی گفت: صندوق‌های حمایتی منابع خوبی دارند، در یکی دو سال گذشته، روزهایی را داشتیم که منابع صندوق‌های حمایتی نزدیک به صفر می‌شد اما اکنون چنین نگرانی نداریم. در سه ماه گذشته صندوق‌ها منابع خوبی داشته و دارند. سهام‌داران هم باید با دقت‌بیشتری خرید و فروش کنند. اکنون اتفاق عجیبی در بازار نیفتاده است. این نوسان‌ها جزئی از ذات بازار است. هیچ بازاری دائماً صعودی و نزولی نیست.

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاری غیرمستقیم نیاز بازار است، تا یکی دو ماه آینده صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی روی کار خواهد آمد، اگر منابع صندوق‌های بازنشستگی را در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند، بخشی از نگرانی رفاهی بازنشستگان برطرف خواهد شد. امسال انرژی زیادی روی موضوع تأمین مالی صرف شده است و امیدوارم بتوانیم به رشد تولید در سال جاری و آینده کمک کنیم.

عرضه‌های دستوری حقوقی‌ها را تکذیب می‌کنم

رئیس سازمان بورس خاطرنشان کرد: عرضه‌های دستوری و هماهنگ شده توسط حقوقی‌ها را تکذیب می‌کنم، بازارگردان‌ها در روند مثبت یا منفی باید به تعهدات خود عمل کنند. چنین بحث‌ها و گفته‌هایی تنها به‌منظور توجیه فروش‌ها مطرح می‌شود و اساساً موضوع دستوری بودن آن، صحیح نیست. در حال حاضر شناسایی سود توسط معامله‌گران هیچ دلیل بنیادی و اقتصادی ندارد.

عرضه‌های اولیه از هفته آینده آغاز می‌شود

رئیس سازمان بورس در خصوص عرضه‌های اولیه گفت: عرضه‌های اولیه از هفته آینده آغاز می‌شود؛ البته باید در مورد بحث ارزش‌گذاری و تعیین قیمت پایه با سهامداران عمده توافق بشود.

عشقی خاطرنشان کرد: شرکت‌های خودروسازی می‌توانند خودروهای خود را در بورس کالا عرضه کنند و این فرآیند نه لغو شده و نه توقفی برای آن ایجاد شده است. خودروسازها خودشان می‌توانند در مورد این موضوع تصمیم بگیرند.

بازار تعطیل نمی‌شود

وی در رابطه با احتمال بسته شدن بازار، به دلیل منفی شدن بیش از ۵ درصدی شاخص کل بورس و اعمال ماده ۳۲ قانون بازار و اوراق بهادار گفت: خیر، باز ار تعطیل نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا