بازار مالی

نهنگ‌های بیت‌کوین چه کسانی‌ هستند؟

مهرنوش حیدری، در حالی که بیت کوین اغلب به عنوان غیرمتمرکزترین شکل پول در بازار عرضه می شود، سرمایه گذاران کمی نیز وجود دارند که مقادیر زیادی را در اختیار دارند. در این بخش، به برخی از آمارهای مربوط به سرمایه گذاران، دولت ها و موسساتی که مقادیر قابل توجهی بیت کوین را کنترل می کنند، نگاه انداخته شده‌است.

بیشتر بخوانید:

عکس |‌ شکار نگهبان کیهان که ستاره‌ها را تماشا می‌کند

نبرد جذاب ۲ کراس‌اوور چینی در ایران / عکس

ساتوشی ناکاموتو چهاردهمین فرد ثروتمند جهان در بالاترین رکورد تاریخی ذخایر بیت کوین است، ۱۰۰۰۰ سرمایه‌گذار بزرگ حدود یک سوم عرضه بیت‌کوین را در اختیار دارند و هر شهروند نروژی حدود ۳.۸۰ دلار بیت کوین از طریق صندوق بازنشستگی دولت نروژ دارد.

گمان می رود که دولت ایالات متحده دارای ۲۱۴۰۰۰ بیت کوین است که بیش از ۱ درصد از کل عرضه را شامل می‌شود. کمتر از ۲ درصد از آدرس ها حاوی بیش از یک بیت کوین هستند. دولت چین دارای ۱۹۴۰۰۰ بیت کوین است که معادل ۰.۹۲ درصد از کل عرضه است.

ساتوشی ناکاموتو ۵.۲ درصد از کل عرضه بیت کوین را در اختیار دارد؛ شاید بزرگترین نهنگ از همه آنها، ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین و از بسیاری جهات، صنعت ارزهای دیجیتال است. در روزهای اولیه پس از راه‌اندازی در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، ناکاموتو یکی از معدود کاربران شبکه بود که به او اجازه می‌داد تا ۱.۱ میلیون بیت کوین، معادل ۵.۲ درصد از کل عرضه را استخراج کند.

نهنگ‌های بیت‌کوین چه کسانی‌ هستند؟

بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین رقم تاریخ ۶۸۷۸۹ دلار رسید. این میزان ثروت ساتوشی ناکاموتو را به ۷۵.۷ میلیارد رساند. با نگاهی به فهرست ثروتمندان فوربس، ناکاموتو را به عنوان چهاردهمین فرد ثروتمند جهان معرفی می کند. البته، نه تنها ۱.۱ میلیون بیت کوین یک تخمین است، بلکه حتی نمی دانیم که آیا ناکاموتو یک نفر است یا خیر.

اگر بیت کوین به قیمت ۱۶۵۰۰۰ دلار برسد، ساتوشی ناکاموتو ثروتمندترین فرد جهان خواهد شد. در زمان نگارش این مقاله، ثروتمندترین فرد جهان، برنارد آرنو، بازرگان فرانسوی است که اخیراً از ایلان ماسک پیشی گرفته است. طبق گزارش فوربس، او ۱۸۱.۸ میلیارد دلار ثروت دارد. اگر قیمت بیت کوین به ۱۶۵۰۰۰ دلار افزایش یابد، ساتوشی ناکاموتو از او پیشی خواهد گرفت.

۱۰،۰۰۰ سرمایه گذار برتر فردی حدود یک سوم عرضه بیت کوین را کنترل می کنند؛ بیت کوین به دلیل تمرکززدایی خود شناخته شده است، اما مجموعه ای از سرمایه گذاران وجود دارند که بخش عظیمی از عرضه را در اختیار دارند. ۱۰۰۰۰ نفر برتر بیش از یک سوم کل بیت کوین ها را در اختیار دارند.

تقریباً پنجاه ماینر نیمی از ظرفیت استخراج بیت کوین را کنترل می کنند؛ منتقدان اغلب به تمرکز زیاد ماینرها به عنوان عاملی نگران کننده اشاره می کنند، زیرا پیامدهای امنیتی برای شبکه دارد. ۰.۱ درصد از ماینرها، یعنی تقریباً پنجاه ماینر، نیمی از ظرفیت استخراج کل شبکه بیت کوین را کنترل می کنند. از نظر تئوری، این ماینرها می‌توانند با تبانی یک حمله ۵۱ درصدی را به شبکه انجام دهند، اگرچه در واقعیت، انگیزه‌های اقتصادی به این معنی است که این امر بعید است.

۱۰ درصد برتر ماینرهای بیت کوین ۹۰ درصد از ظرفیت استخراج را کنترل می کنند؛ با تکیه بر آمار فوق، ۱۰ درصد ماینرهای برتر ۹۰ درصد از ظرفیت استخراج در شبکه را کنترل می کنند.

۲۲۳۲۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا