ارز های دیجیتال

هشدار بانک مرکزی درباره سوءاستفاده از عنوان “صرافی” توسط فعالان رمزارزها

به گزارش بلاگ مال و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای با هشدار در خصوص سوءاستفاده از عنوان «صرافی» توسط فعالان حوزه رمز ارزها، از مردم خواست که برای مبادلات و معاملات مجاز به شرکت‌های صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی مراجعه کنند.

در اطلاعیه بانک مرکزی آمده است: با استناد به قوانین جاری کشور از جمله قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هرگونه فعالیت در بازار ارز مستلزم دریافت مجوز از بانک مرکزی بوده و اشتغال به عملیات صرافی بدون دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی و خرید و فروش ارز خارج از واحدهای مجاز ممنوع است.

لذا استفاده از عنوان «صرافی» منحصراً در شرکت‌های صرافی دارای مجوز از این بانک امکان‌پذیر بوده و هیچ کسب و کار فعال اقتصادی دیگری مجاز به استفاده از این عنوان برای عملیات خود نیست.

شایان ذکر است برخی فعالان در حوزه رمز ارزها گاهی با سوءاستفاده از عنوان «صرافی» قصد تحصیل وجاهت و مشروعیت داشته و از این طریق نسبت به جلب اعتماد عمومی اقدام می‌کنند که این اقدام به هیچ وجه مورد تأیید بانک مرکزی نیست و فعالیت‌هایی از این دست که می‌تواند منجر به تحمیل ضرر و زیان به هم‌وطنان شود، غیرقانونی و خلاف مقررات است.

لذا ضروری است هم‌وطنان گرامی به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال و دارایی‌های خود صرفاً به انجام مبادلات و معاملات مجاز در شرکت‌های صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی که اسامی آن‌ها در پایگاه اطلاع‌رسانی این بانک به آدرس www.cbi.ir درج شده مراجعه و پس از مشاهده مجوز نصب شده در محل شرکت و کنترل اعتبار آن از پایگاه اطلاع‌رسانی مذکور اقدام به انجام امور خود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا