اخبار عمومی

واکنش «سلاح ورزی» به نشست مهم هفته آینده در وزارت صمت: نیت خوانی نمی‌کنم؛ دانش حقوقی ندارم که بدانم چه می‌شود!

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در واکنش به حواشی چند وقت اخیر در خصوص نتایج انتخابات اتاق ایران گفت: من در جلسه هیات نمایندگان هم اعلام کردم که انتخابات تمام شد و باید سوت پایان رقابت انتخاباتی را بزنند.

وی در واکنش به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه در این دوره بداخلاقی‌هایی را شاهد بودیم نیز گفت: آنچه شما بی‌اخلاقی خواندید، من بی‌تقوایی می‌دانم که برای اعمال فشار و لکه‌دار کردن چهره من و در قالب‌ ترند کردن چهره فاسد تلاش شد که من قاطعانه می‌گویم در تمام مدت فعالیت اقتصادی‌ام از رانتی استفاده نکرده‌ام و محکومیت مالی و اقتصادی نداشته و همه این‌ها کذب است و درباره روز شنبه هم دانش حقوقی ندارم که بدانم چه می‌شود. شورای عالی نظارت وظایفی دارد و این هم یکی از جلسات است.

رئیس اتاق ایران افزود: شورای عالی نظارت بر نتایج انتخابات که انجمن نظارت آن را تأیید کرده، امکان ورود ندارد، اما می‌تواند برای رفع ابهاماتی جلسه برگزار کند و پاسخ دهد. از طرفی در شرایطی که رهبری به‌صراحت درباره بخش خصوصی و ضرورت تقویت اعتماد بخش خصوصی حرف زده بعید می دانم، اگر جایی هم دخالت کند، رئیس‌جمهور چنین اجازه‌ای به‌عنوان حافظ قانون اساسی بدهد.

خبرنگار دیگری درباره شایعات مطرح راجع به عدم حضور رئیس اتاق ایران در برخی برنامه‌های رسمی با حضور رئیس‌جمهور پرسید که سلاح‌ورزی گفت: راه ندادن من به جلسات، داستان کذب است. من هرگز به جلسه‌ای نرفتم که من را راه نداده باشند. این خدمت به دولت و اقتصاد کشور نیست که بخواهیم چنین سخنانی را مطرح کنیم. طرح این مسائل نتیجه‌ای جز بی‌اعتمادی بخش خصوصی ندارد.

او با بیان اینکه فعالیت‌های اتاق ایران طبق روال معمول انجام می‌شود، افزود: برای تک‌تک جلسات مرتبط با اتاق ایران دعوت‌نامه آمده و روزانه هم این دعوت‌نامه‌ها می‌آید. من و همکارانم در جلسات شرکت می‌کنیم. مطلقاً جلسه‌ای نبوده که برویم و ما را راه ندهند. اگر منظور این است که دستگاه‌ها و مراجعی هستند که نمی‌خواهند اتاق را دعوت کنند در این مورد هم باید بگویم که در برخی موارد اتاق به‌ موجب قانون عضو آن شورا یا مجمع و نهاد است و اگر دعوت نشود، ترک فعل است و رئیس‌جمهور چنین اجازه‌ای نخواهد داد؛ اما حتی این مورد هم نبوده است.

سلاح‌ورزی در پاسخ به سؤالی درباره جلسه شورای عالی نظارت که قرار است شنبه برگزار شود و نتیجه و اثرات احتمالی آن بر پیکره اتاق ایران، گفت: ما نیت‌خوانی نمی‌کنیم. افراد حقوقی می‌گویند بندی در آیین‌نامه دیده نشده که برای شورای عالی نظارت در زمینه نظر دادن درباره انتخابات بعد از ۴۰ روز شانی قائل باشد و طبق نامه‌ای که دریافت کردیم، قرار است بررسی‌هایی صورت بگیرد.

او درباره سؤال دیگری مبنی بر گم‌ شدن ۱۵۰۰ میلیارد تومان در اتاق نهم، تصریح کرد: این موضوع نیز یک دروغ افسانه‌ای است و هیچ پرونده‌ای در این رابطه وجود ندارد. اوایل سال قبل در نشریه‌ای گزارشی نوشته شد که این رقم در اتاق ایران گم شده و اطلاعات خود را هم از سیستم کدال دریافت کرده بود با یک محاسبه که دقیق و بر اساس واقعیت نبوده است.

سلاح ورزی ادامه داد: در همین رابطه وصولی اتاق در نامه‌ای از اتاق تهران با نامه مکتوب ۴۰ شرکت موردنظر و رقم پرداختی آن‌ها به اتاق ایران منتشر شد و این ارقام، همان رقمی بود که در صورت‌های مالی اتاق ایران نیز درج شده و همان نشریه نیز ادعای خود را اصلاح کرد. البته بعدازآن دوباره بحث‌هایی مطرح شد؛ اما درهرحال هیچ‌وجهی گم نشده و این یک دروغ است. علیه این افراد شکایت شد و پرونده بررسی و متهمان این پرونده هم در حال محکوم شدن بودند که آقای شافعی با مهربانی شکایت را پس گرفت و پرونده بسته شد.

رئیس اتاق ایران اظهار کرد: البته باید تصریح کرد، افرادی بودند که علاقه نداشتند من در کرسی ریاست قرار بگیرم؛ پس سعی شد یک چهره سیاسی از من ساخته شود که من را در مقابل نظام نشان دهند. بعدازاین، چون این روش‌ها جواب نداد، تصویر فاسد را دنبال کردند تا خسته شوم و کناره‌گیری کنم؛ اما تا به امروز هیچ محکومیت مالی، اقتصادی و سیاسی ندارم و هر آنچه در رسانه‌های رسمی با عنوان کارخانه‌خوار عنوان شد هم دروغ بود و من هیچ رابطه‌ای با این کارخانه‌ها که نام برده می‌شد، نداشتم و همگی دروغ‌هایی ناشی از بی‌تقوایی است.

سؤال بعدی درباره شرایط اتاق مستقل و رابطه با دولت بود که سلاح ورزی پاسخ داد: اساساً بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ بود که در برخی مجامع و شورا‌ها کرسی‌هایی برای اتاق دیده شد. هرچند حضور اتاق در این مجامع و شورا‌ها به واسطه رأی حداقلی و غیر مؤثر اثرگذار نبود، ازآنجاکه به‌واسطه حضور در این شورا‌ها و مجامع در جریان سیاست‌ها قرار گرفتیم گام مؤثری بوده است.

به گفته او، مجموعه‌ای از وظایف و مأموریت‌ها برای اتاق تعریف شده که تا اینجا این مأموریت‌ها را دنبال کرده و از این به بعد نیز آن‌ها را دنبال می‌کند.

در ادامه سلاح‌ورزی درباره رابطه دولت و اتاق ایران گفت: اتاق ایران اساسا بعد از ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ بود که در برخی از مجامع و شورای تصمیم‌گیری به موجب قانون صاحب کرسی شد؛ هر چند حضور اتاق در این مجامع و شورا‌ها به واسطه رای حداقلی اثرگذار نبوده، درباره در جریان قرار گرفتن نسبت به سیاست‌گذاری‌ها حتما قدم موثری بوده است.

او ادامه داد: مجموعه‌ای از ماموریت‌ها و اهدافی برای اتاق ایران تعریف شده که از ۱۴۰ سال قبل آن‌ها را دنبال می‌کرد و از این به بعد هم این ماموریت‌ها را دنبال خواهد کرد.

سلاح‌ورزی درباره اینکه آیا اتاق بازرگانی می‌تواند برای تقویت دیپلماسی اقتصادی، رایزن تجاری تربیت کند؟ گفت: چند سالی است که اتاق ایران به دولت پیشنهاد داده در زمینه تعیین رایزن تجاری می‌تواند همکاری و همراهی کند؛ اما این مساله نیاز به اصلاح قانون دارد. البته اتاق ایران ایجاد دفاتر تجاری برای توسعه تجارت را در دستور کار دارد و در این زمینه اقدامات مفیدی انجام داده است.

سلاح‌ورزی در پایان نشست خبری، با هدف پایان دادن به هرگونه اظهارات درباره حواشی انتخابات هیات رئیسه اتاق ایران به اصحاب رسانه گفت: اگر همه اخبار و انتقاد‌هایی که علیه اتاق منتشر شد را بررسی و منبع و مرجع اخبار را شناسایی کنید، با این کار به ۳ تا ۴ نفر خواهید رسید که در گذشته بار‌ها برای حضور در اتاق نامزد شدند و نتوانستند رأی بگیرند.

او ادامه داد: باید توجه داشت که اتاق ایران مجموعه‌ای از مأموریت‌های قانونی دارد و افتخار هیات رئیسه این است که بر اساس برنامه‌های کشور تلاش کند تا معیشت مردم بهتر شود؛ ازاین‌روی، هرگونه تلاش برای سیاسی کردن اتاق، اقدامی مردود است. این مساله را کنار بگذارید و برنامه‌ها و خواسته‌های بخش خصوصی را پیگیری کنید.

جلسه روز شنبه چیست؟

اشاره رئیس اتاق ایران به جلسه روز شنبه هفته آینده از این جهت مهم است که طبق نامه زیر، وزیر صمت در نامه‌ای به اعضای شورای عالی نظارت، از آن‌ها خواسته است تا در جلسه این شورا ـ که شنبه آینده ۷ مرداد برگزار می‌شود ـ شرکت کنند.  

بر اساس این گزارش، دستور کار این جلسه رسیدگی به ابهامات وارده به انتخابات مورخه ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران و بررسی برخی گزارش‌ها و اعتراضات پیرامون کیفیت برگزاری انتخابات مزبور و نیز نحوه تأیید صلاحیت اعضای منتخب اعلام شده است.

 

واکنش «سلاح ورزی» به جلسه مهم هفته آینده در وزارت صمت: نیت خوانی نمی‌کنم؛ دانش حقوقی ندارم که بدانم چه می‌شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا