بورس

پیشتازی گروه خودرویی

به گزارش خبرنگار بلاگ مال، تا دو هفته آینده اولین محموله خودروهای وارداتی به گمرکات جنوبی کشور در بوشهر و هرمزگان وارد خواهند شد. واردات این خودروها ظاهراً از کشور واسط عمان انجام خواهند شد. مدل این خودروها کیا و ارزش عمده آنها در محدوده ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار است این خبر و عرضه خوب خودروها در بورس کالا و احتمال خروج ایران‌خودرو و سایپا از زیان در طی سال‌های آینده وجود خواهد شد، بازار بورس امروز رشد ۱۳۹ واحد را داشت و شاخص هم وزن نیز رشد یک هزار ۹۴ واحدی را داشته است، ارزش معاملات نیز در محدوده سه هزار میلیارد بود و نسبت به روز گذشته تغییری نداشته است، نمادهای خودرو، فارس، خساپا و کگل بیشترین تأثیر مثبت را داشته است، در بازار فرابورس نیز نمادهای بپاس، غصینو، پخش و فزر بیشترین تأثیر منفی و نماد خدیزل و ارفه بیشترین تأثیر مثبت را دشت.

بازار بورس و فرابورس چه تغییراتی کرد؟

شاخص کل بازار بورس تهران امروز با رشد ۱۳۸ واحدی به سطح یک میلیون ۴۱۷ هزار ۸۵۹ واحد رسید و شاخص کل هم وزن با رشد یک هزار ۹۴ واحد در سطح ۴۱۴ هزار ۱۱۳ واحد قرار گرفت.

تعداد نمادهای مثبت بازار بورس: ۲۰۱

تعداد نمادهای منفی بازار بورس: ۲۰۰

شاخص کل فرابورس هم امروز با افت ۱۵ واحدی به سطح ۱۸ هزار ۶۵۷ واحد رسید.

تعداد نمادهای مثبت بازار فرابورس: ۱۶۵

تعداد نمادهای منفی بازار فرابورس: ۱۳۲

ارزش و حجم معاملات

ارزش معاملات: بازار بورس و فرابورس به ۳۲ هزار ۸۵۷ و ۴۸ هزار ۶۵۳ میلیارد ریال بود.

حجم معاملات: بازار بورس و فرابورس به ترتیب شش میلیارد ۹۲۹ و سه میلیارد ۳۵ میلیون برگه سهم بود.

بیشترین ارزش معامله

۱- خودرو

۲- خگستر

۳- کمند

۴- خساپا

۵- افران

بیشترین حجم معامله

۱- خودرو

۲- خگستر

۳- خساپا

۴- شستا

۵- وتجارت

بیشترین افزایش قیمت

۱- ختور

۲- خکار

۳- خمحرکه

۴- وتوس

۵- غزر

بیشترین کاهش قیمت

۱- غاذر

۲- زکوثر

۳- فنوال

۴- غچین

۵- دلقما

وضعیت تکنیکالی شاخص کل‌

حمایت: یک میلیون ۴۰۰ هزار واحد

مقاومت: یک میلیون ۴۲۰ هزار واحد

تحلیل: پیش بینی یک روند تعادلی را خواهیم داشت. تا زمانی که شاخص کل بین دو سطح یک میلیون ۴۰۰ و ۴۲۰ هزار واحد محصور باشد، احتمال تغییر روند مؤثر وجود نخواهد داشت احتمال رشد بازار تا زمانی که از سطح یک میلیون ۴۲۰ هزار واحد عبور نکنیم احتمال رشد قیمتی محدود خواهد بود.

اخبار مهم

خبری تازه برای جاماندگان سهام عدالت

هادی قوامی معاون وزیر اقتصاد و امور دارایی از همکاری با سازمان خصوصی سازی برای دریافت سهام عدالت جاماندگان خبر داد.

به گفته وی سود سهام عدالت در دو مرحله واریز می‌شود که احتمالاً ارقام آن دو برابر سال گذشته باشد بنابراین، پیش بینی می‌شود که میزان توزیع سود سهام عدالت از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

لازمه خروج از زیان قطعه‌سازان، احترام به قرارداد است

امیرحسین جلالی عضو هیئت مدیره انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی گفت: وقتی به مفاد قرارداد احترام گذاشته و راه گزینشی عمل کردن سد شود، آن وقت می‌توان گفت همه چیز قابل پیش‌بینی می‌شود، با قراردادهای فعلی نمی‌توانیم برنامه‌ریزی و ثبات لازم را داشته باشیم.

افزایش ۱۰ برابری انتشار اوراق گام

حمید آذرمند، مدیر اداره تأمین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی گفت: در یک سال و نیم منتهی به خردادماه ۱۴۰۱ تنها ۱۸ فقره اوراق گام منتشر شده بود در حالیکه در حال حاضر ۱۸۰ فقره از این اوراق منتشر شده است و طبق این آمار انتشار این اوراق با افزایش ۱۰ برابری مواجه بوده است. در ابتدای انتشار اوراق گام خدمات این اوراق تنها توسط دو یا سه بانک عامل ارائه می‌شد، اما با افزایش استقبال بنگاه‌های اقتصادی از اوراق گام در حال حاضر ۱۵ بانک عامل این اوراق را منتشر می‌کنند.

نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت بعد از سه روز صعود در معاملات هفته گذشته، روز جمعه با کاهش قیمت همراه شد. روز یکشنبه (امروز) نشست اوپک پلاس برگزار می‌شود و از دوشنبه قرار است سقف قیمت نفت که توسط اتحادیه اروپا تعیین شد، اعمال شود. قراردادهای نفت برنت ۱.۵ درصد کاهش و به ۸۵.۵ دلار و قراردادهای نفت وست تگزاس نیز با ۱.۵ درصد کاهش به حدود ۸۰ دلار رسید. در مجموعه قیمت نفت بعد از ۳ هفته نزول، هفته گذشته عملکرد مثبتی داشت.

انتظار می‌رود اوپک پلاس مطابق با انتظارات قبلی تولید را ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهد. برخی تحلیلگران بر این عقیده هستند که در صورتی که اوپک کاهش بیشتری را اعمال نکند، قیمت نفت کاهش پیدا خواهد کرد. تولید نفت روسیه بین ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون بشکه در روز با توجه به اعمال سقف قیمت روی نفت روسیه که از دوشنبه اعمال می‌شود، در اوایل ۲۰۲۳ می‌تواند کاهش پیدا کند. اتحادیه اروپا روی نفت ۶۰ دلاری توافق کرده‌اند. نفت خام اورال روسیه هفته گذشته حدود ۷۰ دلار معامله شد.

تعیین سقف قیمت با هدف محدود کردن درآمدهای روسیه اجرایی خواهد شد. داده‌های اشتغال آمریکا در هفته گذشته بهتر از انتظارات بازار منتشر شد. اشتغال بخش غیر کشاورزی ۲۶۳ هزار نفر افزایش پیدا کرد. چین نیز قرار است که کاهش محدودیت‌های کرونایی را اعلام کند. در صورت کاهش محدودیت‌ها، قیمت نفت می‌تواند حمایت شود.

چینی‌ها انتظار رشد ذغال سنگ

در روزهای پایانی هفته روند کاهش نرخ ذغال متالورژیک آسیا فوب استرالیا متوقف شده و وارد مسیر رشد نرخ شده است؛ به نحوی که نشریه پلتس پریمیوم این محصول را در دوم دسامبر با ثبت روزانه ۷۵ سنتی برابر ۲۴۹ دلار به ازای هر تن ارزیابی کرده است. افزایش تقاضا برای ذغال فوب استرالیا مهمترین دلیل رشد نرخ این محصول در هفته اخیر بوده است.

در بازار ذغال چین بهای ذغال متالورژیک cfr چین به ۲۹۸ دلار و بدون تغییر نسبت به هفته قبل به فروش رسید.

منابع پلتس از پذیرش پیشنهاد رشد قیمت در بازار ذغال چین از سوی کارخانه‌های بزرگ واقع در مناطق شاندونگ و هبی چین خبر داده‌اند و معتقدند باید منتظر رشد بهای این محصول در هفته آینده باشند. میزان ذخیره ذغال تجار در انبارها نسبت به روال سال‌های گذشته کاهش یافته است اما تضعیف تقاضای محصولات فولادی در چین موجب شده است تمایل فولادسازها برای خرید و ذخیره مواد اولیه کم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا