بورس

پیشنهاد سازمان بورس برای جبران زیان وارده به صنایع در بودجه ۱۴۰۲ ارائه شد

به گزارش بلاگ مال و به نقل از سازمان بورس، امیر طایفه‌ابراهیمی با بیان اینکه اتخاذ تدابیر اجرایی لازم به منظور حمایت از حقوق سهامداران و سرمایه آنان یکی از وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار است، اظهار کرد: سازمان بورس برای پر کردن خلأ تعامل میان سازمان با ارکان بازار سرمایه برگزاری میز صنایع با حضور فعال مدیران ارشد شرکت‌ها و صاحب نظران صنایع را از ابتدای سال ۱۴۰۰ در دستور کار خود قرار داد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۱ میز صنعت برگزار شده است، گفت: میزهای صنعت، فرصت مغتنمی است تا مسائل، مشکلات و چالش‌های موجود در صنایع از طریق بازوهای نظارتی و ارتباطی سازمان بورس در قالب لایحه بودجه سنواتی، برنامه پنج‌ساله هفتم توسعه یا مکاتبات با وزرای اقتصاد، نفت، صمت مطرح و تا برطرف شدن آن‌ها از قابلیت پیگیری و بررسی برخوردار شود.

رئیس اداره میزهای صنعت و رتبه‌بندی ناشران سازمان بورس با اشاره به میزهای صنعتی که تا انتهای سال جاری برگزار خواهد شد، مطرح کرد: سازمان بورس طی مدت یادشده، با برگزاری سه میز صنعت دیگر، بر اساس معضلات و مشکلاتی که در ارتباط با صنایع بورسی وجود دارد تا حصول نتیجه واقعی این نشست‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. بر همین اساس، میز صنعت خودرو و ساخت قطعات (بخش دوم) و میز صنعت بانک و مؤسسات اعتباری از جمله میزهای صنعتی است که تا پایان سال جاری برگزار خواهد شد.

طایفه‌ابراهیمی با بیان اینکه افزون بر بررسی وضعیت صنعت مطرح شده در نشست‌های میز صنعت، مسائل و مشکلات صنایع از زبان مدیران ارشد هر صنعت مطرح می‌شود، گفت: برای نمونه در میز صنعت مواد و محصولات دارویی، مشکلاتی همچون تأمین نقدینگی به دلیل سیاست حذف ارز ترجیحی و عدم‌تناسب بین افزایش قیمت تمام شده با مجوز افزایش نرخ صادره توسط وزارت بهداشت، دوره وصول مطالبات بالا در صنعت دارو و پخش و استنکاف سیستم بانکی از اعطای تسهیلات بانکی مطابق با تعهدات آن‌ها مطرح شد.

وی ادامه داد: کاهش میزان تولید و خسارت به ماشین‌آلات و تجهیزات در شرکت‌های صنعت فلزات اساسی در پی قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان، محدودیت در صادرات محصولات، وضع عوارض و مالیات بر محصولات صادراتی، اختلاف ۳۹ درصدی ارز نیما و توافقی، الزام فروش محصولات بر پایه نرخ نیما در بورس کالا، هزینه بالای حقوق دولتی نیز از جمله مشکلات مطرح شده در میز صنعت فلزات اساسی بوده است.

رئیس اداره میزهای صنعت و رتبه‌بندی ناشران سازمان بورس پیگیری جدی حل موضوع قیمت‌گذاری دستوری در صنایع خودرو و ساخت قطعات را از جمله نتایج میز صنعت برشمرد و تصریح کرد: نظام نرخ‌گذاری و دستورالعمل قیمت‌گذاری مواد خام و فراورده‌های نفتی که وزارت نفت طی مردادماه جاری به شرکت‌های پالایشی ابلاغ کرد و عرضه سیمان در بورس کالا از جمله نتایج میزهای صنعت برگزار شده است.

طایفه‌ابراهیمی ادامه داد: در ارتباط با موضوع قیمت‌گذاری دستوری، خسارت ناشی از قطعی برق و گاز در صنایع، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، مطالبات شرکت‌های نیروگاهی و پتروشیمی‌ها پیگیری لازم صورت پذیرفته و پیشنهاداتی از سمت سازمان بورس به‌منظور جبران زیان وارده به صنایع در بودجه سال ۱۴۰۲ ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا