بازار مالی

چالش سخت رئیسی در بازار دلار / چرا قیمت دلار  بالا رفت؟ 

این روز ها در حالی که پاستور نشینان از به حرکت درآمدن قطار پیشرفت و… سخن می گویند؛ گرانی بی سابقه قیمت خودرو ، قیمت مسکن ، کالاهای اساسی، قیمت دلار و… صدای همه را در آورده است.

آش به قدری شور شده است که از مردم عادی گرفته تا نمایندگان مجلس، مراجع تقلید و … نسبت به افزایش افسار گسیخته نرخ ارز منتقد هستند.

چالش سخت ابراهیم رئیسی در بازار دلار

ابراهیم رئیسی که کمی بعد از انتخابات ۱۳۹۶ و رسیدن دلار به ۵ هزار تومان، به کنایه دولت حسن روحانی را مورد نوازش قرار داده بود؛ هم اکنون با چالش سنگینی دست و پنجه نرم می کند.

حال در بین مردم عادی و… یک پرسش مهم مطرح است. دولتی که روزی وزیر سابق کار و مدیر فعلی مناطق آزادش – حجت عبدالملکی – می‌گفت با ۳۰۰ میلیون دلار ارزپاشی می‌توان دلار را ۱۵ هزار تومان کرد و دو ماه هم در همان سطح نگه داشت، حالا حتی از اجرای همان راه حل‌های فضایی و غیرواقعی خود هم عاجز مانده است؟! آیا مسؤلان دولت به خواب زمستانی رفته اند؟

چرا قیمت دلار بالا رفت؟

کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند به نتیجه نرسیدن مذاکرات وین و معکوس شدن موضع غرب درباره میزان همکاری تهران را باید اولین محرک رشد دلار دانست.

از سوی دیگر معامله گران می گویند یکی از دلایل صعودی شدن نرخ دلار را ناشی از افزایش سطح انتظارات تورمی و در نتیجه تمایل افراد به حفظ ارزش دارایی‌های خود می‌دانند. البته کارشناسان دلایل سیاسی و اقتصادی متعددی برای علت افزایش نرخ دلار نام می برند.

در این میان سیگنال های افزایشی نرخ حواله درهم و کانال شکنی قیمت دلار در بازارهای مجاور ایران باعث شده نرخ دلار در تهران فضایی شود.

افزایش قیمت دلار در روز تعطیل رسمی!

روز گذشته با وجود تعطیل رسمی بودن کل کشور،برخی از کانال های تلگرامی و… مدعی بودند که نرخ دلار افزایش قابل توجهی را ثبت کرده است که البته رسانه دولت از آن تعبیر به قیمت سازی کرد.

پیش بینی قیمت دلار در بازار امروز

با این حال تحلیلگران ارزی باور دارند در صورتی که این ادعا در بازار امروز چهارشنبه ۷ دی ماه تحقق پیدا کند این امر ممکن است موجب تقویت هیجانات بازیگران ارزی شود.

از طرفی هم گفته می شود نرخ دلار در هرات و سلیمانیه دیروز جهش قابل توجهی را ثبت کرده است. این موضوع باعث شده عده ای از معامله گران قیمت دلار در بازار امروز را صعودی پیش بینی کنند.

البته دسته ای از معامله گران باور دارند چون دلار رشد سریع در سطوح جدید داشته امکان زیرسازی نداشته است و در صورتی که نرخ دلار با ریزش قابل توجه روبرو شود این امر ممکن است بازیگران ارزی را با زیان گسترده مواجهه کند.

217 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا