بازار مالی

چقدر سکه در بورس فروش رفت؟/ جدیدترین قیمت «سکه مرکزی»

معاملات اوراق سکه در بازار سرمایه با نماد «سکه مرکزی» از تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱ آغاز شده است.

طی ۱۷ روز معاملاتی تعداد دو میلیون و ۷۷۴ هزار اوراق گواهی سکه معامله شده که معادل ۲۷ هزار و ۷۴۰ سکه طلا است.

«سکه مرکزی» هم اکنون در قیمت یک میلیون و ۶۷۹ هزار ریال ایستاده است. هر اوراق گواهی سکه به ۱۰۰ قسمت تقسیم شده است، بنابراین برای این که به قیمت واقعی سکه دست یابید، باید دو صفر به قیمت اوراق گواهی سکه اضافه و در مقابل دو تا صفر از حجم معاملات این اوراق کاسته شود.

اوراق سکه مرکزی در ۱۷ روز معاملاتی ۹۲ هزار ریال افزایش قیمت را تجربه کرده و از قیمت ۱،۵۸۷،۵۰۰ ریال به ۱،۶۷۹,۷۸۲ ریال افزایش یافته است، یعنی در ۱۷ روز معاملاتی ۵.۵ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.

معاملات ۱۷ روز اخیر نشان می‌دهد روند قیمتی و همچنین حجم معاملات «سکه مرکزی» در حال افزایش است و در آخرین روز معاملاتی حجم معاملات این اوراق به ۷۵ هزار و ۸۰۰ واحد رسیده است.

بورس کالای ایران , بازار سکه و ارز , قیمت سکه , بانک مرکزی , بازار سرمایه , بانک مرکزی قبلاً در توضیح شرایط خرید اوراق سکه در بورس اعلام کرده بود: در زمان سررسید اوراق، افراد می‌توانند سکه را تحویل بگیرند یا در صورت تمایل معادل قیمت روز سکه پول خود را دریافت نمایند.

سررسید اوراق سکه بانک مرکزی، ۶ ماه پس از عرضه اولیه، با تسویه نقدی در سررسید بوده و قیمت تسویه نقدی اوراق نیز معادل میانگین موزون قیمت‌های پایانی تمامی گواهی‌های سپرده سکه بانک‌ها و اوراق سکه بانک مرکزی در بورس کالای ایران در آخرین جلسه معاملاتی خواهد بود.

معاملات ثانویه اوراق سکه مرکزی، در بورس کالای ایران انجام می‌شود و دارندگان اوراق در صورت تمایل به فروش اوراق زودتر از سررسید، می‌توانند اوراق سکه خود را در بورس کالای ایران، به قیمت روز به فروش برسانند.

بانک مرکزی تسویه نقدی اوراق در سررسید و همچنین نقدشوندگی این اوراق در بازار ثانویه بورس کالای ایران به قیمت روز را متعهد می‌شود.

چقدر سکه در بورس فروش رفت؟ | جدیدترین قیمت «سکه مرکزی»

بیشتر بخوانید:

217 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا