اخبار عمومی

کالابرگ به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به سه استان دیگر هم رسید

کالابرگ به قیمت شهریور ۱۴۰۰ به سه استان دیگر هم رسید

به گزارش بلاگ مال اقتصادی؛ ۲۸ دی ماه امسال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تاکید بر اجرای آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک در بستر شبکه ملی اعتبار در استان هرمزگان اجرایی شده است، از اجرای کامل در کشور تا پایان سال خبر داد و گفت: تاکنون حدود هزار فروشگاه در این استان به این سیستم مجهز شده اند. سید صولت مرتضوی، حذف یارانه نقدی و تبدیل آن به کالابرگ را منوط به استقبال مردم دانست و گفت: اگر استقبال خوب باشد، طرح استفاده از کارات یارانه جایگزین یارانه نقدی می‌شود.

طرح کالابرگ الکترونیک به عنوان یکی از تکالیف بودجه۱۴۰۱ در هفته‌های گذشته، آزمایشی در استان هرمزگان اجرا شده و حالا مدیر اجرایی طرح کالابرگ الکترونیکی گفته است: پس از اجرای آزمایشی در استان هرمزگان، این طرح از امروز در سه استان دیگر اجرایی می‌شود. وی افزود: استان‌های قزوین، گیلان و مرکزی سه استانی هستند که از امروز اجرای طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در آن‌ها آغاز می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا استان‌های مورد نظر از مناطق محروم یا مرزی هستند، اظهار کرد: استان‌ها الزاماً محروم و مرزی نیستند، همچنان که استان هرمزگان، هم کیش و هم بشاگرد را شامل می‌شد. این مقام مسئول همچنین گفته است: در نظر داریم برخی استان‌ها که دارای فروشگاه‌ها و پایانه‌های فروشگاهی بسیار هستند، مشمول این طرح قرار گیرند.

سامانه «شما» بستری برای اجرای کالابرگ الکترونیک

شبکه ملی اعتبار که به اختصار با نام «شما» مدتی است در رسانه‌های مطرح شده، به گونه‌ای طراحی و در حال اجرای آزمایشی است تا شخص متقاضی استفاده از کالابرگ به جای یارانه نقدی، بتواند از طریق اپلیکیشن شما (شبکه ملی اعتبار) یک ماه زودتر، یارانه ماه بعد خودتان را خرج کند. یعنی به اعتبار مبلغ یارانه کل خانوار خود می‌توانید کالا‌های اعلامی طرح را خرید کند. این در حالی است که به گفته مسئولان در این حوزه، تضمین قیمت کالا‌های طرح برای اعضای شبکه ملی اعتبار از مزایای این طرح است.

مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی نیز گفته است: دولت به منظور اعمال سیاست‌های حمایتی خود به بستر فنی مطمئن و فراگیر نیاز دارد؛ از این روی، جهت رفع این نیاز، شکل‌گیری شبکه ملی اعتبار در دستور کار دولت قرار گرفت و سامانه “شما” راه اندازی شد. سامانه شما (شبکه ملی اعتبار) بستری مناسب جهت مدیریت و اختصاص کلیه اعتبار‌های حمایتی بر اساس هر کد ملی است و در صورت تحقق کامل این سامانه، امکان‌های متعددی برای دولت فراهم می‌شود که در این مقطع یکی از کاربرد‌های این سامانه، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی است.

ده کالا به قیمت شهریور ۱۴۰۰

همان طور که از ابتدا در قانون بودجه تاکید شده بود، دولت در صورت حذف ارز ترجیحی برای واردات کالا‌های اساسی، موظف است برای جبران زیان رفاه مصرف کننده در بخش کالا‌های اساسی، سازوکار اجرا و ارائه کالابرگ به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ را فراهم کند. حال با گذشت چند ماه وعده از سوی دولت، سرانجام این راهکار نمایندگان در بستر سامانه “شما” به مرحله اجرای آزمایشی رسیده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز‌های پایانی دی ماه گفته بود: در طرح کالابرگ الکترونیک، خرید موادغذایی که ده قلم کالا و مشمول ارز ۴۲۰۰ بودند را در سبد کالا قیمت گذاری کردیم که پایه قیمت گذاری آن شهریور ۱۴۰۰ بود؛ بنابراین همان طور که وزیر رفاه اعلام کرده بود، در طرح کالابرگ الکترونیک ده قلم کالا به قیمت پایه شهریور ۱۴۰۰ به مشمولان دریافت یارانه تعلق خواهد گرفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد، اجرای این طرح آزمایشی که در بستر شبکه ملی اعتبار مدتی است در استان هرمزگان آغاز شده است و کالا‌های «شیر، پنیر، ماست، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند، شکر و برنج» با شرایط زیر به متقاضیانی که در حال حاضر مشمول دریافت یارانه نقدی هستند، ارائه می‌شود.

در اجرای آزمایشی این طرح، مبلغ اعتبار کالابرگ الکترونیک، به میزان یارانه دریافتی خانوار است. هم اکنون خانواری که طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، حساب دریافت یارانه آن‌ها در استان هرمزگان افتتاح شده است، مشمول دریافت یارانه هستند. اعتبار به حساب بانکی واریز نمی‌شود. این اعتبار روی کدملی شارژ می‌شود. با استفاده از کلیه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار است، قابلیت خرید وجود دارد. از سوی دیگر، اعتبار به سرپرست خانوار تخصیص داده شده است و از کلیه کارت‌های بانکی سرپرست خانوار قابلیت خرید وجود دارد. هرچند بر اساس اعلام سایت شبکه ملی اعتبار (شما) در آینده نزدیک این امکان فراهم خواهد شد تا سرپرست خانوار بتواند از طریق app شما، افراد دیگر خانواده را نیز معرفی کند تا با اجازه سرپرست، امکان استفاده توسط کلیه اعضای خانواده فراهم شود؛ بنابراین، با استفاده از کلیه کارت‌های بانکی که متعلق به سرپرست خانوار بوده و با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز معرفی شده، شخص متقاضی استفاده از کالابرگ، می‌تواند از خرید اعتباری استفاده نماید و امکان این خرید اعتباری در چند مرحله وجود دارد.

ده قلم کالای اساسی زیر و سرانه مشخص برای هریک براساس گزارش کارآمدسازی نظام یارانه‌هاست که با هدف اعلام اولویت‌های اقلام غذایی به منظور تخصیص کالابرگ الکترونیکی توسط دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در تیرماه ۱۴۰۱ تهیه شده است.

میزان اعتبار تخصیصی به ازای سرانه هر قلم از کالا‌ها در جدول زیر از مابه‌التفاوت قیمت فروش مصوب (دی۱۴۰۱) با قیمت مصوب شهریور ۱۴۰۰ (به استناد تکلیف بند س تبصره ۱ قانون بودجه ۱۴۰۱) بدست آمده است.

حین خرید اعتباری در کالابرگ الکترونیکی در شبکه ملی اعتبار شاید این سوال برای شما پیش بیاید که میزان محاسبه اعتبار هر کالا چقدر است یا کدام کالا‌ها دارای امکان خرید اعتباری هستند؟

در جدول زیر میزان و عنوان کالا‌های اعتباری را می‌بینید.

ردیف مشخصات کالا قیمت فروش مصوب هر واحد (ریال) سرانه

 

(گرم)

قیمت فروش مصوب سرانه (ریال) سهم پرداختی مردم (ریال) میزان اعتبار تخصیصی (ریال)
۱ شیر بطری یک لیتری کم چرب ۱۸۰,۰۰۰ ۳,۰۰۰ ۵۴۰,۰۰۰ ۳۷۵,۰۰۰ ۱۶۵,۰۰۰
۲ پنیر یو اف ۴۰۰ گرمی ۳۷۰,۰۰۰ ۴۰۰ ۳۷۰,۰۰۰ ۱۷۰,۰۰۰ ۲۰۰,۰۰۰
۳ ماست دبه ۲.۵ کیلوگرمی کم چرب ۴۹۸,۰۰۰ ۲,۵۰۰ ۴۹۸,۰۰۰ ۲۱۰,۰۰۰ ۲۸۸,۰۰۰
۴ مرغ کشتار روز ۶۳۰,۰۰۰ ۲,۰۰۰ ۱,۲۶۰,۰۰۰ ۶۰۰,۰۰۰ ۶۶۰,۰۰۰
۵ تخم مرغ کیلویی ۴۷۲,۰۰۰ ۱,۰۰۰ ۴۷۲,۰۰۰ ۱۵۰,۰۰۰ ۳۲۲,۰۰۰
۶ روغن مایع پخت و پز ۸۱۰ گرمی ۶۲۰,۰۰۰ ۸۱۰ ۶۲۰,۰۰۰ ۱۴۰,۰۰۰ ۴۸۰,۰۰۰
۷ ماکارونی ۷۰۰ گرمی رشته‌ای ۲۴۰,۰۰۰ ۷۰۰ ۲۴۰,۰۰۰ ۷۰,۰۰۰ ۱۷۰,۰۰۰
۸ قند شکسته فله‌ای ۲۰۰,۰۰۰ ۲۵۰ ۵۰,۰۰۰ ۲۱,۲۵۰ ۲۸,۷۵۰
۹ شکر سفید فله‌ای ۲۰۰,۰۰۰ ۲۵۰ ۵۰,۰۰۰ ۲۱,۲۵۰ ۲۸,۷۵۰
۱۰ برنج ۶۰۰,۰۰۰ ۲,۰۰۰ ۱,۲۰۰,۰۰۰ ۶۰۰,۰۰۰ ۶۰۰,۰۰۰
جمع کل (ریال) ۵,۳۰۰,۰۰۰ ۲,۳۵۷,۵۰۰ ۲,۹۴۲,۵۰۰

جزئیات جدول نشان می‌دهد، در کالابرگ الکترونیک برای خانواری که مشمول دریافت یارانه نقدی ۳۰۰ هزار تومانی است، می‌تواند به گونه‌ای از اعتبار خود برای خرید ده قلم کالای فوق استفاده کند، به گونه‌ای که سقف مجموع قیمت این کالاها، در حال حاضر ۵۳۰ هزار تومان می‌شود که از این رقم، حدود ۳۰۰ هزار تومان (به طور دقیق‌تر ۲۹۴ هزار و ۲۵۰ تومان) به صورت اعتبار در نظر گرفته می‌شود و در نهایت، مبلغی که یک شخص بایستی پرداخت کند، حدود ۲۳۵ هزار تومان خواهد بود. این در حالی است که طبق اعلام شبکه ملی اعتبار، افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند و در این طرح کالای خاصی ارایه نمی‌شود.

در این میان، طبق گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انتخاب یک کالا در این مرحله کاملا اختیاری است و یک نفر می‌تواند اگر ضرورت داشت، برنج خرید کند و کل مبلغ اعتباریش را در این مرحله مقدماتی یک قلم کالا بخرد؛ بنابراین، مردم بر اساس نیاز خانوار، مقدار کمتر یا بیشتری از کالا‌های اساسی را به انتخاب خود و تا سقف میزان اعتبار خرید نمایند. همچنین خرید در طرح کالابرگ الکترونیکی همانند خرید‌های عادی هیچ هزینه و کارمزدی ندارد.

این در حالی است که به زودی امکان خرید از فروشگاه‌های مجازی که به سامانه “شما” متصل شده‌اند، فراهم می‌شود.

فروشندگان کدام صنف می‌توانند عضو کالابرگ شوند؟

به گفته مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی، شرکت در این طرح برای فروشندگان اختیاری است. فروشندگان صنف خواربار، لبنیات، پروتئین، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی‌های مصرف می‌توانند با مراجعه به نرم افزار‌های بازار و مایکت یا از طریق درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir نسبت به نصب برنـامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به این سامانه متصل شوند. حمید فرداد در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: تسویه حساب و واریز مبالغ خرید‌های اعتباری (مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان از طریق کارتخوان است و اتصال به این طرح کاملا رایگان بوده نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای توسط فروشندگان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا